Події
«Ініціатива трьох морів»: проміжна ланка євроінтеграції для України?
17 вересня 2018, 17:00

«Ініціатива трьох морів» (Тримор’я) може стати проміжною ланкою інтеграції для України до Євросоюзу та НАТО, але задля цього Києву слід докладати більше активних дипломатичних зусиль у рамках даного проекту. Про це йшлося під час публічної дискусії «”Ініціатива трьох морів”: проміжна ланка євроінтеграції для України?», яку 17 вересня організував Центр «Нова Європа».

Спікерам дискусії були: Крістіан-Леон Цуркану, Надзвичайний і Повноважний Посол Румунії в Україні; Остап Кривдик, зовнішньополітичний радник Голови Верховної Ради України; Томаш Буйко, Посольство Республіки Польща в Україні; Маркіян Лубківський, Надзвичайний та Повноважний Посол України. У ролі модератора виступила Катерина Зарембо, перша заступниця директора Центру «Нова Європа».

Під час заходу була представлена аналітична записка щодо можливостей для України в межах Тримор’я, підготовлена аналітиком Центру «Нова Європа» Тетяною Левонюк.

«Коли запуск Тримор’я анонсували два роки тому, в Україні Ініціативу сприйняли як намір реалізувати ідею Пілсудського першої половини ХХ століття про «Балто-Чорноморский союз» або «Міжмор’я». Втім, вже саміт у Дубровнику показав, що представлена ідея відрізняється від історичних проектів. Тому на сьогодні важливим є чітке розуміння українськими стейкхолдерами різниці між проектом Тримор’я і так званим Міжмор’ям Пілсудського. «Міжмор’я» — геополітичний термін, який історично передбачає елементи певного безпекового союзу, а також стримування чи принаймні применшення ролі як Росії, так і Німеччини. Своєю чергою, Тримор’я позиціюється передусім як економічно-інфраструктурний проект у рамках ЄС», – зазначила Тетяна Левонюк.

У свою чергу, Крістіан-Леон Цуркану назвав головні завдання «Ініціативи трьох морів»: «Перша – економічна кооперація між державами-учасницями; друга – підсилення кооперації загалом між державами Євросоюзу; третя – підсилення трансатлантичної кооперації».

Остап Кривдик звернув увагу на необхідність не обмежуватися лише економічними питаннями в рамках Тримор’я:

«У концепції «Ініціативи трьох морів» слід посилити безпековий фактор, адже без цього не може бути повною мірою реалізована економічна складова».

Томаш Буйко наголосив, що Тримор’я жодним чином не вплине на єдність ЄС: «”Ініціатива трьох морів” жодним чином не вносить розкол у ряди держав ЄС. Дана ініціатива є одним з механізмів у рамках Євросоюзу».

«”Ініціатива трьох морів” для Україні може стати ланкою інтеграції до ЄС та НАТО. Зокрема у сфері інфраструктури», – завершуючи дискусію зауважив Маркіян Лубківський.

Із аналітичною запискою «”Ініціатива трьох морів” проміжна ланка євроінтеграції для України» можна ознайомитись за посиланням

Усі фото з дискусії доступні за посиланням

 

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!