Ми у медіа
“Красиве” розлучення: наслідки припинення дії угоди про дружбу з Росією
18 вересня 2018, 11:21
автор: Сергій Солодкий

Президент України Петро Порошенко у понеділок, 17 вересня, ввів в дію рішення РНБО, підписавши указ, що передбачає припинення дії договору про дружбу між Україною і Росією. Це так званий “великий договір”, який був підписаний 31 травня 1997 року. Він зокрема мав би гарантувати визнання непорушності кордонів, повагу до територіальної цілісності обох сторін. Однак це не завадило Росії чотири роки тому незаконно анексувати Крим та почати війну на українському Донбасі.

Натомість експерти зауважують, що офіційний Київ чекав нагоди вийти з угоди “красиво” без зайвого “грюкання дверима”. Адже договір був підписаний терміном на 10 років з подальшою автоматичною пролонгацією документа, якщо сторони за півроку до дати пролонгації не висловляться проти. Він набув чинності 1 квітня 1999 року і, відповідно, у квітні 2019 року автоматично продовжився б ще на десять років. Однак Україна дочекалась слушної миті і заявила про вихід з угоди.

“Українська влада свідомо чекала, поки закінчиться термін дії, аби не давати зайвих підстав Кремлю грати свої звичні маніпуляції і не виставляти Україну як агресивну сторону, що порушує свої договори”, – вважає перший заступник директора Центру “Нова Європа” Сергій Солодкий.

Аналітики зауважують, що аудит договірної бази з Росією вже давно назрів, адже міжнародні партнери неодноразово натякали на непослідовність дій України, яка просить застосувати до РФ санкції, натомість сама продовжує з нею співпрацю за низкою двосторонніх договорів.

“Розірвання цього договору – це юридичне приведення справ до фактичного стану”, – зазначає Сергій Солодкий.

Натомість він не виключає, що деякі українські політики спекулюватимуть на цій темі напередодні виборів і закликатимуть повернутися до відновлення між Україною і РФ цього договору.

“У передвиборчій кампанії цей договір буде використаний. Через своїх агентів впливу Росія намагатиметься спекулювати на темі давніх стосунків”, – припускає Солодкий.

Повну версію матеріалу читайте на сайті DW Україна

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!