Події
Нові оборонні рубежі ЄС: перспективи для України
4 листопада 2022, 15:41

За 8 місяців повномасштабної війни РФ проти України ЄС здійснив низку практичних кроків для підтримку України. Маріанна Фахурдінова, аналітикиня Центру «Нова Європа», виступила на заході Foreign Policy Council “Ukrainian Prism” «Нові оборонні рубежі ЄС: перспективи для України» та поділилась такими спостереженнями:

ЄС проявив силу та лідерство, реагуючи на повномасштабне вторгнення Росії в Україну, однак ефективна військова допомога Україні досі залишається викликом

  • Неймовірний зсув: вперше в історії ЄС почав оплачувати постачання зброї третій стороні. 3,1 млрд євро на допомогу Україні було виділено в рамках інструменту EPF.
  • Однак, вже є проблеми: ЄС не встигає покривати запити держав-членів, що передали озброєння в Україну; вичерпано вже більшу половину бюджету, розрахованого до 2027 року.
  • Інший виклик: тривале ухвалення рішень та розбіжність у позиціях держав-членів (у жовтні 2022 року ЄС затвердив створення військово-тренувальної місії, яку Київ пропонував створити ще у липні 2021 року. Позиція Угорщини: це не є хорошою ідеєю).

ЄС став більш амбітним у сфері безпеки та оборони, але не більш структурованим

  • Низка кроків: збільшення витрат на оборону держав ЄС на 200 млрд євро, виділення фінансування на оборонні дослідження (в рамках EDA, EDF), запуск пілотної програми спільних оборонних закупівель ЄС.
  • При цьому наявність великої кількості програм та інструментів не дозволяє говорити про єдину рамку європейського безпекового проєкту (PESCO, EDA, EDF, EPF, Рамштайн, Європейське політичне співтовариство тощо).

Попри збільшення залученості ЄС, НАТО залишається ключовим форматом забезпечення безпеки

  • З 2014 року ЄС сильно просунувся вперед у безпековій інтеграції, утім і до повномасштабного вторгнення про створення європейської армії не йшлося, а ідея стратегічної автономії ЄС виклика неоднозначну реакцію серед європейців.
  • Після 24 лютого стало зрозуміло, що НАТО залишається ключовою безпековою опцією для європейських країн, але у майбутньому ЄС очевидно буде залучатись до безпеки європейського континенту набагато більше.

Під час заходу аналітикиня нагадала про своє дослідження «Від цивільної до військової: як Україні поглибити безпекову співпрацю з ЄС», яке було оприлюднено Центром «Нова Європа» у грудні 2021 року.

Переглянути запис заходу можна за посиланням.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!