Аналітика
Зеленський зрозумів, що для Донбасу не існує простих рішень
24 жовтня 2019, 08:30
автор: Леонід Літра

Експертний коментар Лео Літри, старшого аналітика Центру “Нова Європа”, та Дункана Аллана, асоційованого аналітика Chatham House (Сполучене Королівство), Програма з вивчення Росії та Євразії. Англійська версія коментаря доступна на сайті Chatham House.

 

Наводимо уривок коментаря українською:

 

“Наразі Зеленський може намагатися “заморозити” конфлікт шляхом припинення активних дій. Це не найбільш сприятливий сценарій для України, але найбільш реалістичний у нинішніх умовах.

 

Росія все ще вважає, що час на її боці, що на Заході Україну підтримують вже без особливого ентузіазму, і зрештою Київ віддасть РФ те, що вона хоче. Вочевидь позитивна реакція Росії на увертюру Зеленського не була спричинена тим, що хтось на неї тиснув, РФ радше сама розуміла її як слабкість, яку слід використати.

 

З цих причин Зеленський, здається, вже менш оптимістичний щодо швидкого припинення війни. Можливо, новий саміт у нормандському форматі дійсно відбудеться, але найближчим часом така перспектива малоймовірна. Це, у свою чергу, може послужити стимулом для подальших двосторонніх переговорів між Україною та Росією, як тих, що призвели до обміну полоненими. Однак дипломатичний процес за участі лише Зеленського і Путіна несе за собою ризики зменшити вагу України.

 

Насамкінець, незмінними залишаються головні перешкоди на шляху до виконання Мінських угод – докорінно різні погляди на вибори та «особливий статус» для ДНР та ЛНР. Кремлівська версія обох суттєво обмежує суверенітет України, Київ же сприятиме відновленню контролю над Сходом. Важко передбачити, як цей розрив можна подолати.

 

Характерно, що формула Штайнмаєра не дає відповіді на цю загадку. Здається, деякі конфлікти стійкі до дипломатичних компромісів, що мають на меті однаково задовольнити усі сторони.”

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!