Події
Індекс європейської інтеграції Східного партнерства виявив трьох лідерів
4 лютого 2018, 13:26

Лідерами Індексу євроінтеграції Східного партнерства є Молдова, Україна та Грузія, розрив між якими незначний. Україна є лідером за такими показниками як свобода слова та зібрань, незалежність судів, інтенсивність політичного діалогу та секторальна співпраця.

Такі результати «Індексу європейської інтеграції Східного партнерства», презентованого 14 лютого Центром «Нова Європа» під час круглого столу «Що заважає Україні стати лідером Східного партнерства?».

Найвищі показники в України у категорії «міжнародна безпека, політичний діалог та співпраця» свідчить про високий рівень співпраці з європейськими структурами.

«Україна єдина з країн Східного партнерства проводить щорічні саміти з Європейським Союзом, а також має найбільшу кількість двосторонніх візитів. Також Україна є лідером регіону за рівнем секторальної співпраці з ЄС та адаптації до європейських норм. Однак дещо поступається Молдові та Грузії у категорії «Глибока та стійка демократія», які отримали вищі оцінки з політики підзвітності та антидискримінації», – заявила заступник директора Центру «Нова Європа» Катерина Зарембо, представляючи дослідження.

У дослідженні зазначено, що і Україні, і Молдові потрібно докласти чимало зусиль для того, аби зона вільної торгівлі запрацювала більш ефективно. Хоча ЄС є найбільшим торговельним партнером обох країн і частка імпорту товарів із ЄС також найбільша, однак три держави Південного Кавказу і Білорусь мають суттєво сприятливіший бізнес-клімат.

Експерти закликали уряди України, Молдови, Грузії сконцентруватися на інституалізації реформ, щоб зробити їх більш сталими та менш залежними від політичних перестановок.

«Індекс показує, що реформи, проведені Молдовою до 2015 року, мали великий вплив на процес європейської інтеграції та дали потужний поштовх для більш тісної взаємодії між Брюсселем та Кишиневом. Водночас реформи останніх трьох років викликали як у суспільства, так і в ЄС змішані почуття. Це свідчить, з одного боку, що досягнення реформ мали потужну інерцію, яка висунула Молдову на перше місце в Індексі; а з іншого, досвід Молдови показує, наскільки крихким є процес європейської інтеграції та залежність реформ від політичного ландшафту», – зазначив старший аналітик ЦНЄ Леонід Літра.

 За словами авторів дослідження, ЄС залишається ключовим зовнішнім драйвером реформ в Україні, але необхідно більше зусиль, щоб забезпечити їхню незворотність. Один із викликів – виробити нові механізми, які б допомогли подолати внутрішній опір реформам.

Під час круглого столу українські та іноземні експерти та дипломати обговорили ключові знахідки дослідження та показники України за основними напрямками реформ.

Учасники обговорення:

Катерина Зарембо, заступниця директора Центру “Нова Європа”;
Леонід Літра, старший аналітик Центру “Нова Європа”
Вероніка Мовчан, директор з наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій;
Дмитро Шульга, директор Європейської програмної ініціативи, Міжнародний Фонд Відродження;
Балаш Ярабік, позаштатний науковий співробітник Carnegie Endowment for International Peace; експерт проекту Association 4U;
Ганна Голубовська-Онісімова, Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства;
Марина Неліна, заступник начальника Управління з питань реалізації зобов’язань у сфері європейської інтеграції, Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України;
Сергій Солодкий, перший заступник директора Центру “Нова Європа”.

Наприкінці січня «Індекс Східного партнерства 2015-2016» вже було презентовано у Брюсселі. Звіт містить порівняльний аналіз досягнень та поточної ситуації у шести країнах Східного партнерства з точки зору:

Наближення (Approximation) – ступінь імплементації країнами ключових норм ЄС і міжнародних стандартів у сфері демократії і прав людини, європейської інтеграції і наближення політик, сталого розвитку.

Взаємозв’язок (Linkage) – міждержавні зв’язки між бізнесом, громадянським суспільством і урядами в країнах Східного партнерства і ЄС.

Переглянути повну публікацію англійською мовою можна тут.

Скорочена версія українською мовою.

Попередні випуски Індексу доступні тут: www.eap-index.eu

Українська частина дослідження була підготовлена за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.

З 2014 року підготовку дослідження координує Форум громадянського суспільства Східного партнерства. Дослідження було підготовлене за підтримки Фонду “Відкрите суспільство”, Міжнародного фонду «Відродження» та Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!