Ми у медіа
Чи менше шансів в України на вступ до ЄС після введення нових правил?
7 лютого 2020, 16:04
автор: Катерина Зарембо

Коментар Катерини Зарембо для “Gazeta.ua”.

 

 

Вступ до Євросоюзу відбуватиметься за новими правилами. Днями Європейська комісія заявила про нову процедуру переговорів про розширення ЄС. У центрі – жорстка вимога проведення реформ країнами.

Методологію ще не затверджено державами-членами, вона є тільки пропозицією Європейської комісії, пояснює Катерина Зарембо із Центру “Нова Європа”. Організація розробляє аналітику та проєкти просування європейських стандартів в Україні, працює на підтримку європейської перспективи.

У оприлюдненому звіті у Брюсселі є кілька змін.

“Тепер держави-члени будуть індивідуально брати участь у підготовці до вступу країн, – каже експертка. – Також розділи переговорів групують у кластери. Їх буде 6: ринок, зростання, екологія, сільське господарство тощо. У процесі переговорів відкриватимуться ці кластери, а не цілі розділи. І тепер справді можуть бути як “батоги”, так і “пряники” за поступ країн у підготовці до членства. Якщо країна виконує реформи, то може бути збільшене фінансування. Якщо відкотилася – то зменшено фінансування і навіть припинено переговори.

Побачимо, як це втілять із балканськими країнами. Албанія. Боснія і Герцеговина, Косово і Північна Македонія готуються до вступу. До них збираються використовувати підхід, який був до країн Східного партнерства. Тобто принцип побудови відносин між сусідами переноситься у переговори щодо членства”.

Єврокомісар з питань політики сусідства і розширення ЄС Олівер Варгеї заявляв, що до країн, які не виконуватимуть заявлених реформ, навіть можуть застосовувати санкції.

“Завжди коли були розбіжності, то переговори заморожували. Як із Туреччиною, наприклад. Просто зараз це назвали санкціями. Ще може бути перелік цих санкцій, як-от скорочення фінансування. У новій процедурі більше вимог і контролю. Це створює більший тиск на охочих вступити. З іншого боку, є позитивним для України, що розширення поки що не згортається на тлі інших процесів у ЄС., – зауважує.

– Україна поки що виконує Угоду про асоціацію. На цьому треба зосередитись. Також можна вивчати досвід Балкан і готуватися до переговорів. Проте кожні переговори є унікальними. Кожна країна або група країн приєднується вже до іншого Союзу, і правила змінюються”.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!