Ми у медіа
Про важливість конкретики і змісту
12 липня 2019, 12:55
автор: Вікторія Омельяненко, Катерина Зарембо

Коментар Катерини Зарембо для газети “День

Про важливість конкретики і змісту

Що стоїть за перенесенням візиту Північноатлантичної ради НАТО до України?

9—10 липня Україну мала відвідати Північноатлантична рада НАТО. Проте візит ради на чолі з генеральним секретарем Альянсу Єнсом Столтебергом було перенесено на жовтень. Точної дати поки невідомо. Про це на прес-конференції заявила віце-прем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Північноатлантична рада є найвищим політичним органом, що ухвалює рішення в НАТО. Склад ради формують представники держав-членів, по одному з кожної. Цей орган забезпечує форум для консультацій між країнами щодо всіх питань, що стосуються миру та безпеки.

Після візиту Північноатлантичної ради, що відбудеться в жовтні, у травні 2020 року на Україну чекає ще одна важлива подія — проведення сесії Парламентської асамблеї НАТО. В Києві вона буде вперше. І її успішне проведення посприяє підвищенню авторитету України як у світі загалом, так і на євроатлантичному просторі. Про це йдеться у постанові Верховної Ради «Про проведення 2020 року весняної сесії Парламентської асамблеї Організації Північноатлантичного договору».

Чому питання відносин України з НАТО є важливим для українців?

Відповідно до нещодавно презентованих результатів Всеукраїнського  дослідження, підготовленого Центром стратегічного розвитку територій, 62% українців підтримують вступ до НАТО. Ці дані різняться відповідно до регіону України. Так, 70% жителів західних областей вбачають у НАТО гарантію безпеки України, а на Донбасі так вважають 40%. Порівняно з опитуванням 2012 року підтримка населення вступу в організацію зросла на 46%, що є дуже вагомим показником. 57% відсотків українців вважають, що членство в Альянсі є передумовою забезпечення національної безпеки України.

Також серед інших причин, чому українці підтримують вступ до НАТО, є можливість зміцнити та модернізувати армію, а також зробити наступний крок до ЄС. Вступ України до ЄС підтримує 69% населення. Тому європейська та євроатлантична інтеграція має і надалі бути ключовим питання у порядку денному новообраної  влади.

4 червня у Брюсселі Володимир Зеленський на спільній конференції з генеральним секретарем Альянсу  Єнсом Столтебергом вже заявив, що зовнішнім пріоритетом України залишається курс на вступ у Європейський Союз і НАТО. Наразі Україні потрібно продовжувати виконувати всі завдання, які стоять перед державою, для досягнення цих стратегічних цілей.

«День» звернувся до експерток із проханням пояснити, чому було ухвалено рішення перенести візит Північноатлантичної ради до України, і як це може вплинути на співпрацю з Альянсом.

«БУЛО ЗРОЗУМІЛО, ЩО ПРОВЕСТИ ЗАСІДАННЯ У ПЕРЕДВИБОРЧИЙ ПЕРІОД БУДЕ СКЛАДНО»

Катерина ЗАРЕМБО, асоційована аналітикиня Центру «Нова Європа»:

— Візит Північноатлантичної ради перенесли з двох причин. Офіційна причина — це вибори. Було зрозуміло, що провести засідання у передвиборчий період буде складно. Але є ще додаткова обставина — наповнити зустріч 9—10 липня конкретним змістом для НАТО й України було б нелегко, як через відсутність чіткого двостороннього порядку денного, так і через внутрішні зміни всередині НАТО (наразі можуть відбутися зміни щодо того, які підструктури всередині Альянсу опікуються Україною). Головна причина — перша, але друга також має значення.  Також після виборів, ймовірно, будуть змінені люди, які зараз займаються євроатлантичною інтеграцією, і, відтак логічніше проводити зустріч після парламентських виборів і формування уряду.

Зауважу, що конфлікт з Угорщиною в ухваленні цього рішення якраз не зіграв ролі, навпаки — Угорщина навіть нібито була проти перенесення засідання.

— Вчора Центр «Нова Європа» презентував аналітичну записку, яка роз’яснює стан впровадження стандартів НАТО в Україні і надає рекомендації щодо того, як Україні успішно виконати взяті на себе зобов’язання. Чому саме в цей час ви вирішили представити записку?

— Представляємо записку саме зараз, оскільки перехід на стандарти НАТО — це процес, який закріплений у стратегічних документах України та незалежний від виборчого циклу. Він був започаткований попередньою владою, тож важливо, щоб і нова влада його продовжила.

«ОСКІЛЬКИ МИ БУДЕМО ГОВОРИТИ ПРО МАЙБУТНЄ, ТО ЦЕ МАЙБУТНЄ ТРЕБА ОБГОВОРЮВАТИ З ЛЮДЬМИ, ЯКІ БУДУТЬ ВІДПОВІДАЛЬНІ ЗА ЙОГО ВПРОВАДЖЕННЯ НАСТУПНІ РОКИ»

Оксана ЮРИНЕЦЬ, голова делегації Верховної Ради у Парламентській асамблеї НАТО:

— Перенесення візиту Північноатлантичної ради — це не є питання сьогоднішнього чи вчорашнього дня, адже про це йшлося ще раніше. Це є доцільність, яку рада обґрунтовує виборчими процесами в Україні. Так як ми будемо говорити про майбутнє, то це майбутнє треба обговорювати із людьми, які будуть відповідальні за його впровадження наступні роки. Якщо до цього все було визначено, зрозуміло, закріплено, то станом на зараз для наших партнерів дуже важливо отримати підтвердження незворотності обраного курсу від нової влади й побачити, що Україна має чіткий план дій і дотримується його.

Нам необхідно доробити розпочату роботу, адже це є майбутнє нашої країни. Понад 60% українців переймаються безпекою держави. А безпека виключно можлива за спільно злагоджених дій демократичних розвинутих країн, які цінують гідність, свободу і права людини.

— Тобто перенесення візиту — це виключно рішення ради?

— Це їхнє рішення з точки зору подій, які відбуваються в Україні для того, щоб наступні намічені кроки чи отримані завдання були виконані. А для цього їх треба точно розуміти. Меделін Мун, очільниця Парламентської асамблеї Північноатлантичного Альянсу, у червні була у Львові на засіданні Міжпарламенської ради Україна — НАТО разом із представниками із 13 країн-членів організації. Вона мала зустріч із новообраним президентом і запросила його відвідати Лондон 14 жовтня. А також Меделін Мун запропонувала в травні 2020, в період проведення сесії асамблеї, відвідати схід України, лінію розмежування. Тобто у неї є чітке бачення, що далі Україна буде співпрацювати з Альянсом.+

Вікторія ОМЕЛЬЯНЕНКО

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!