Ми у медіа
Паспорти розбрату і вигнання консулів: чого далі очікувати у відносинах Києва і Будапешта
5 жовтня 2018, 23:40
автор: Сергій Солодкий

Офіційні Київ та Будапешт «обмінялися» висланими консулами і висловили обурення ситуацією, що склалася через скандал із угорськими паспортами у Берегові. Частина аналітиків висловила сподівання, що це якщо не завершить, то хоча б «поставить на паузу» ескалацію конфлікту, інша частина натомість передбачає подальше загострення кризи, аж поки Україна остаточно не визначиться зі своїм ставленням до подвійного громадянства.

Про вислання угорського консула із Берегова та оголошення його персоною нон-ґрата українське Міністерство закордонних справ заявило 4 жовтня, а коли стало відомо про угорський аналогічний жест, міністр Павло Клімкін висловив обурення.

«Реакція Угорщини є абсолютно і фундаментально неадекватною. Ми не порушуємо міжнародного права, угорських законів, і взагалі діємо як належить дипломатам», – написав він у соцмережах, пообіцявши влаштувати цю людину у Представництві МЗС в Ужгороді.

Ситуація, що склалася, не є типовою для міжнародних відносин – зазвичай висилання дипломатів відбуваються без розголосу, зауважує заступник директора центру «Нова Європа» Сергій Солодкий.

«В українській історії – небагато прикладів, коли українська сторона повідомляла про висилку дипломатичних співробітників інших країн. Здається, востаннє такий приклад, якщо говорити про країни-члени НАТО, стосувався Чехії. Це було за президентства Януковича. А у сучасний період, як відомо, висилка стосувалася тільки російських дипломатів. Востаннє публічно це відбувалося у рамках реакції всього світу на отруєння Скрипалів у Великій Британії», – каже він.

За словами Солодкого, технічно на зміну одного консула має приїхати інший, робота консульств від цього не має призупинятися. Однак загалом конфронтація між Угорщиною та Україною нагніталася вже давно, і жодна зі сторін не демонструє готовності відступати, зазначає експерт.

«На жаль, в обох країнах є достатньо гарячих голів, які лише підливають олії у це багаття, які лише сприяють такій напрузі. Як ми пам’ятаємо, реакція на закон про освіту (український – ред.) збіглася у часі з передвиборчою кампанією в Угорщині, а нинішній виток конфлікту України та Угорщини випадає на передвиборчу кампанію в Україні. Буде знаходитися багато охочих в обох країнах «грати» на цій темі», – каже він.

Оригінал матеріалу читайте на сайті “Радіо Свобода”

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!