Ми у медіа
Пігулка – «П’ять зірок»
10 квітня 2019, 13:20
автор: Катерина Зарембо

— Завдяки чому «Рухові п’яти зірок» вдалося заручитися такою високою підтримкою італійців?

— Політичні успіхи «Руху п’яти зірок» розпочалися не 2018 року, а 2013-го, коли представники «Руху» вперше пройшли до парламенту з досить непоганим результатом. Своєю популярністю вони завдячують кільком чинникам — із одного боку, тим, що вони промовляли до тих проблем, які найбільше непокоїли італійців, — передусім безробіття. З другого — вони також самі були уособленням «маленького італійця» — чимало членів руху не мали політичної освіти чи досвіду, лідер руху Луїджі ді Майо навіть не має завершеної вищої освіти, але вони були «з народу» й уособлювали те «представлення інтересів маленьких італійців», якого тим бракувало. Вони також пропонували прості рішення та критикували наявну політичну систему представницької демократії. Все це дало змогу їм наростити підтримку.

 Засновником «Руху» був італійський комік Беппе Грілло, тож, звичайно, виникають певні асоціації з українським кандидатом на посаду президента, актором Володимиром Зеленським. За допомогою яких технологій «Руху» вдалося прийти до влади і чи схожі вони на ті, що використовує партія «Слуга народу»?

— Насправді, тут слід бути обережним із порівняннями: справжнім засновником «Руху» був ІТ-підприємець Джанроберто Казаледжо, Грілло був радше речником «Руху». До знайомства та об’єднання з Казаледжо він навіть не мав власного блогу. Крім того, Грілло ніколи не очолював «Рух» і не обіймав політичних посад. У «Русі» велику роль відіграють технології — йдеться й про блог Грілло, який перетворився на політично-інформаційну платформу, і про так звану платформу прямої демократії Руссо. В певний час сторінка Грілло (яку, подейкують, він навіть вів не сам, а за допомогою команди Казаледжо) перетворилася на найпопулярніший сайт у італійському інтернеті. В цьому сенсі методи «П’яти зірок» та «Слуги народу» подібні — обидві сили використовують альтернативні медіа та альтернативні способи розбудови табору прихильників.

 «Рух п’яти зірок» уже рік у парламенті, входить до складу правлячої коаліції. Як ви прокоментуєте їхню діяльність: що вони пропонували і наскільки вони виконують дані італійцям обіцянки?

— Найголовніша обіцянка, яку виконав «Рух» — запровадження базового (тобто мінімального) доходу для безробітних. Раніше такий тип соціального забезпечення в Італії не існував, а рівень безробіття становить близько 10%. Цей крок критикувався з боку ЄС — державний борг Італії і так сягає понад 130% у 2018 році і є другим найбільшим у ЄС (після Греції), тож існує ризик, що ці виплати без ґрунтовного реформування економіки можуть підірвати і без того хисткий бюджет країни. Важливо, що за цей рік «Рух» втратив 10% підтримки (з 32% на минулих виборах до 22%, згідно з сьогоднішніми опитуваннями), тоді як права партія «Ліга» Маттео Сальвіні, яка також увійшла до коаліції та розгорнула кампанію боротьби з нелегальними мігрантами, у радикальному дусі навпаки популярність нарощує.

— Про що свідчить досвід Італії в контексті проходження «Руху п’яти зірок» до парламенту? Які висновки варто зробити українцям перед другим туром українських виборів, зважаючи на досвід цієї країни (які саме загрози несе підтримка антисистемних популістських рухів)?

— Один рік — надто короткий термін для далекосяжних наслідків правління антисистемників. Отже, перший висновок — це те, що «антисистемні» рухи насправді є антисистемними хіба що своїми методами, та й то лише на позір — так, вони використовують нові технології, але з цілком старою метою — контролювати уми й маси. Другий висновок — «антисистемні» рухи, попри початкові декларації власної «позаполітичності», насправді не гребують об’єднанням із «традиційними» політичними силами, якщо це забезпечує їм доступ до влади. Я маю відчуття, що Італія раніше чи пізніше увійде в глибоку державну та економічну кризу, однак державні ресурси поки що стоять цьому на заваді — зрештою, навіть Радянський Союз за кричуще неефективного управління та планової економіки проіснував сімдесят років. Побоююся, що Україна випробує «пігулку антисистемності» на своєму власному досвіді — і тоді вже на українському прикладі вчитимуть, що буває, коли до влади приходить «антисистемна», чи, можливо, «новосистемна» сила.

Інтерв’ю опубліковане на сайті газети “День”.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!