Ми у медіа
Поміж Трампом і Байденом. Кого вибере Зеленський в історії з “плівками Деркача”
21 травня 2020, 19:22
автор: Альона Гетьманчук

 

Коментар Альони Гетьманчук для LIGA.net.

 

Хто стоїть за компроматом проти Байдена і Порошенка та як Зеленський збирається виходити з піке із Трампом.

Україна на порозі чергової кризи у відносинах із США. Володимира Зеленського знову намагаються перетягнути на сторону одного з кандидатів у президенти США, що може мати довгострокові наслідки для відносин двох країн. А своїми заявами і відкритими кримінальними справами Зеленський тільки цьому сприяє. Хто стоїть за появою компромату проти Джозефа Байдена і чи підіграє Зеленський Трампу, – розбиралася  LIGA.net.

 

ЩО ТРАПИЛОСЯ. 19 травня нардеп і колишній член Партії регіонів  Андрій Деркач оприлюднив аудіоматеріали, які, на його думку, свідчать про держзраду і корупцію Порошенка. За словами депутата, записи він отримав від журналістів-розслідувачів, а сам запис розмов робив особисто Порошенко.

Перша тема записів стосується отримання “$1 млрд в обмін на збереження схем Burisma та міжнародної корупції”. На записах йдеться про необхідність звільнення генпрокурора Віктора Шокіна, який нібито “вийшов на Байдена”, через що той нібито вимагав від Порошенка його звільнити.

Друга тема записів, за словами депутата, стосується розвалу парламентської коаліції і майбутніх виборів у лютому 2016 року.

Що стосується першої теми, то, це не є якоюсь сенсацією, оскільки сам Байден раніше зізнавався, що такий “шантаж” мав місце. В інтерв’ю виданню The Atlantic за 2016 рік Байден описував одну із зустрічей із Порошенком.

“Петре, ти не отримаєш свій мільярд доларів. Ну гаразд, ти можеш залишити генерального прокурора. Тільки врахуй, що в цьому випадку ми не будемо платити”, – переказував Байден розмову із Порошенком.

 

Владимир Гройсман, Джозеф Байден и Петр Порошенко (фото - Анастасия Сироткина/EPA)

Володимир Гройсман, Джозеф Байден і Петро Порошенко (фото Анастасія Сироткіна/ЕРА) 

 

Проте нинішня влада вирішила відреагувати на заяви Деркача. “Я думаю, що це не останній дзвінок, який побачать українці. Реагувати повинна прокуратура, правоохоронні органи, я знаю, що генеральний прокурор ще вчора зареєструвала кримінальне провадження… Будуть розслідувати”, – заявив Зеленський на прес-конференції 20 травня.

Ще до слів президента Офіс генпрокурора встиг відкрити кримінальну справу за статтями про зловживання владою і державну зраду. А спікер парламенту Дмитро Разумков  заявив, що в Раді ініціюють створення тимчасової слідчої комісії щодо “плівок Деркача”.

 

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Байден – головний конкурент Трампа на президентських виборах у США, які відбудуться в листопаді 2020 року. І відкриття кримінальних справ, у котрих фігурує один із кандидатів, нічого хорошого Україні не принесе, вважає директор центру Нова Європа Альона Гетьманчук.

Приєднуйтесь до Instagram Liga.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

“Ситуація абсолютно неприпустима. Ніяких плюсів від такого підходу з боку України як держави і Зеленського як президента не бачу. З боку окремих українських олігархів – так, із боку російської влади – так, із боку України як держави – ні”, – повідомила вона в коментарі LIGA.net.

На думку Гетьманчук, такий розвиток подій насамперед в інтересах трьох гравців: Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані; переслідуваного в США олігарха Ігоря Коломойського; і Росії, якій важливо не допустити обрання Байдена і паралельно «обірвати» відносини між Вашингтоном і Києвом.

Згоден з експертом і сам Порошенко, який назвав записи “сфабрикованою проросійською провокацією“. “Аудіофайли, що демонстрував випускник Вищої школи КДБ ім. Дзержинського в Москві (Деркач, – ред.), сфабриковано. Але сировину вони могли отримати, зокрема, в Офісі чинного президента. СБУ має розслідувати, хто це зробив”, – сказав п’ятий президент.

За словами Порошенка, провокація була розпочата “п’ятою колоною Кремля” і спрямована на те, щоб напередодні американських виборів порушити двопартійну підтримку України в США.

Важливо згадати, що в грудні 2019 року Деркач зустрічався з адвокатом Трампа Рудольфом Джуліані. Крім того, у Києві Джуліані зустрівся і з нардепом від Слуги народу Олександром Дубінським, який раніше працював на телеканалі 1+1 Коломойського.

 

Рудольф Джулиани и Андрей Деркач во время встречи в Киеве в декабре 2019 года (фото - Facebook Деркача)

Рудольф Джуліані й Андрій Деркач під час зустрічі у Києві у грудні 2019 року (фото – Faсebook Деркача)

 

У команді Байдена вважають публікацію “старою спробою завдати політичної шкоди” колишньому віце-президенту. Крім того, на їхню думку, до поширення записів причетний російський пропагандистський держресурс RT.

 

ЩО ДАЛІ. LIGA.net звернулася за реакцією до Офісу президента, однак там вирішили утриматися від коментарів. У той же час глава комітету Ради з питань зовнішньої політики Олександр Мережко (СН) вважає, що зараз завдання України – зберегти двопартійну підтримку з боку США.

“Важливо, щоб США залишалися нашим надійним стратегічним партнером, і ми не повинні втягуватися в їхню внутрішньополітичну передвиборчу боротьбу”, – повідомив він у коментарі LIGA.net.

Мережко вважає, що відкрита кримінальна справа і заяви Зеленського не є підіграванням Трампу в його виборчій кампанії. “Це питання правоохоронних органів і судової системи. Нехай вони займаються в рамках своєї професійної компетенції. Влада не буде в це втручатися”, – запевнив він.

На думку асоційованого експерта Міжнародного центру перспективних досліджень Миколи Капітоненка, деталі оприлюднених записів потрібно розслідувати, але це не має перетворюватися у кримінальне переслідування. “В Україні інструмент порушення кримінальних справ ні про що не свідчить. Нагадує поки більше метушню”, – зазначив він у коментарі LIGA.net.

У свою чергу Гетьманчук вважає обраний владою підхід неправильним і прогнозує негативні наслідки. “Україна виступає як короткозорий, непередбачуваний, цинічний партнер, який до того ж не розуміє свого основного активу на американському напрямку – двопартійної підтримки”, – вважає експерт.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!