Ми у медіа
Протести у Франції: чому “жовті жилети” незадоволені Макроном і як це вплине на рейтинги влади
13 грудня 2018, 10:30
автор: Леонід Літра

Протести “жовтих жилетів” (назва походить від жовтих світловідбивних жилетів, які, згідно із законом, повинні возити з собою всі водії і надягати в разі поломки транспортних засобів або інцидентів на дорогах) у Франції тривають вже місяць, і кожна нова хвиля стає все запеклішою. Перші масштабні акції по всій Франції прокотилися 17 листопада, відразу після анонсованого урядом підвищення з 1 січня 2019 року акцизів на бензин, дизель і машинну оливу. На вулиці вийшло понад 280 тис осіб. Мітингувальники перекривали основні “артерії” міст, автомагістралі, влаштовували акції протестів біля заправок і нафтобаз. За оцінками французьких економістів, через підвищення акцизів ціна на бензин і дизель злетіла б мінімум на 30%, що, в свою чергу, торкнулося б інтереси близько 20 млн водіїв і фермерів.

Мирні протести, як їх спочатку називали представники “жовтих жилетів”, запевняючи, що у них немає лідера, переросли в справжні вуличні бої. Агресивні протестуючі трощили й грабували, в буквальному сенсі, все на своєму шляху: люксові бутіки Louis Vuitton і Dior, всесвітньо відому мережу кав’ярень Starbucks і багато магазинів з технікою. За оцінками Міністерства фінансів Франції, через масштабні акцій протестів економічне зростання Франції в останньому кварталі цього року сповільниться на 0,1%. А ось в грошовому еквіваленті втрати власників готелів, кафе і магазинів, особливо в центрі Парижа, виглядають куди переконливіше. За оцінками французької Федерації торгівлі та дистрибуції, ця сума перевалила за 1 млрд євро.

Для президента Франції Еммануеля Макрона особисто протестна хвиля “жовтих жилетів” – справжнісінький поворотний момент його президентства.

“Головне завдання Макрона на сьогодні – відновити довіру і популярність. Звісно, запропоновані ним заходи дещо заспокоюють публіку, але не відновлюють довіри до нього. Макрон не зміг зреагувати в потрібний момент, коли ця криза тільки починалася, випустивши джина з пляшки. За цим послідували інші вимоги, які з самого початку не стосувалися цього протесту. Тому завдання номер один для Макрона – відновити довіру народу, тому що зараз у нього дуже низький рейтинг”, – сказав сайту “Сегодня” старший аналітик Центру “Нова Європа” Леонід Літра.

 

Читайте повну версію матеріалу на сайті “Сегодня”

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!