Ми у медіа
Путін VS Порошенко у країнах Вишеграду
21 травня 2018, 12:00
автор: Альона Гетьманчук

Оригінал статті опубліковано на сайті “Українська правда”

Так вже склалось, що сусіди України гірше ставляться до українців, аніж українці до цих сусідів. Це традиційно стосується не тільки на Сході, але й на Заході. У минулому році наш Центр навіть виступив з пропозицією розробити Європейську політику сусідства України, де б робота із позиціонуванням України серед суспільств сусідніх країн була б важливим елементом. Нове дослідження настроїв у країнах Вишеградської четвірки, яке було презентоване на форумі GLOBSEC (де бере участь і представник Центру “Нова Європа”) демонструє й інші цікаві тенденції. Як загалом у регіоні, так і щодо України.

Наприклад, що в країнах Центральної Європи сильні позиції тих, хто бачать їхні країни ні на Заході, і ні на Сході, а чимось посередині. Тобто, позиція такого собі моста між Заходом і Сходом є популярною навіть у країнах, які вже понад 10 років перебувають у ЄС і НАТО. Більше половини мешканців Чехії і Словаччини вважають свої країни саме чимось таким посереднім (somewhere in between). Чи варто дивуватись, коли Україну розглядають не інакше, як мостом між Заходом і Сходом? Відверто здивувало, що найменш прозахідна молодь (18-24 роки) мешкає наразі у Польщі, а найбільш прозахідною з країн Вишеграду є Угорщина.

Щодо України, то тут показово, що серед країн регіону з політикою Путіна переважно погоджуються більше, ніж з політикою Порошенка (і, очевидно, в цьому контексті України). Єдина країна, де більше погоджуються з політикою Порошенка, аніж Путіна – це Польща. Всі решта – навпаки. Найбільш драматична ситуація спостерігається у Словаччині. Там згідних з політикою Путіна – 41%, і незгідних з політикою Порошенка – 49% (див. інфографіку). Це при тому, що якраз зі Словаччиною не було в останній рік таких напружених відносин на політичному рівні, як з Угорщиною чи з Польщею. Пам”ятаєте, саме зі словацьким президентом Порошенко навіть прорубував символічне безвізове вікно в Європі на спільному кордоні? Благо, що в усіх країнах Вишеграду щонайменше половина опитаних визнає присутність російських військ на території України, і саме цим фактом пояснює те, що конфлікт на Сході України досі триває. Бо, наприклад, втручання Росії у вибори в країнах Європи більше мешканців у цих країнах не визнають, аніж визнають.

Цікаво, що Словаччина в дослідженні перемагає і в інших номінаціях, що може прямо чи опосередковано пояснювати симпатію до політики Путіна і антипатію до політики Порошенка. А саме – словаки виявились єдиними, хто вважає, що до 1989 року і падіння комунізму центральним європейцям жилось краще, аніж після падіння комунізму. Також серед словаків спостерігається найбільша схильність до конспірологічних теорій з усіх країн регіону і сильні анти-американські настрої. З позитивно: у Словаччині, як і в Чехії, збільшується кількість молодих людей, які підтримують членство своєї країни в НАТО. Як-то кажуть, і на тому дякуємо.

 

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!