Події
Центр «Нова Європа» провів дискусію «Як бути з непідконтрольними територіями: Україна, Молдова, Грузія?»
24 квітня 2018, 18:11

24 квітня Центр «Нова Європа» спільно з Carnegie Europe провели публічну дискусію під назвою: «Як бути з непідконтрольними територіями: Україна, Молдова, Грузія?».

Під час дискусії були обговорені варіанти заходів, спрямовані на залучення та взаємодію з непідконтрольними територіями в таких аспектах як мобільність, торгівля та вища освіта. Дискусія базувалась на дослідженні, проведеному аналітиком центру Carnegie Europe Томасом де Ваалом у Грузії, Молдові та на Кіпрі.

Також спікерами заходу були колишній міністр Грузії примирення та громадянського рівноправ’я Паата Закареішвілі та представник України в робочій підгрупі з політичних питань Тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Сході України Олександр Моцик.

Пропонуємо до вашої уваги декілька тез спікерів, що пролунали під час дискусії.

Томас де Ваал

Усі конфлікти з непідконтрольними територіями різні, але мають декілька однакових вимірів:

  • «Геополітичний елемент: ми бачили значну роль Росії у випадках Абхазії, Придністров’я та України. На Кіпрі Туреччина та Греція були основними геополітичними гравцями. А також є місцевий елемент, внутрішній».
  • «Якщо ви не будете працювати на всіх цих рівнях, то не досягнете мирного врегулювання конфлікту».
  • «Геополітичний рівень часто є заблокованим, Москва є дуже важливим фактором. Проте це не заважає зосередитись на місцевому рівні, оскільки тут можна досягти прогресу».

Паата Закареїшвілі

В Абхазії та Південній Осетії вже не поважають Росію, скоро так само станеться й у Криму та на окупованому Донбасі:

  • «Потрібен час, щоб ейфорія зникла. І через цей час, я впевнений, Україна буде більш демократичною […] і готовою цих людей повернути. Принаймні, привернути їхні інтереси. У людей повинен бути вибір – де ми зараз знаходимось і де могли би бути».

Олександр Моцик

Кремль створив проблеми багатьом пострадянськім державам, які не йшли у фарватері його політики:

  • «Всі ті країни, які не йшли у фарватері Росії, зразу ж отримали великі проблеми. Відновилася гаряча фаза війни у Грузії. Потім прийшла черга України, а прийшла вона тому, що Україна не погодилася з тиском Москви і заявила чітко через Майдан, що вона належить до Європи».

Більш детально з головними тезами спікерів можна ознайомитись тут

У дискусії, зокрема, взяли участь: Голова Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Ертугрул Апакан, Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії в Україні Джудіт Гоф, радник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Олександр Левченко.

Повний фотозвіт можна переглянути тут

Проект здійснено за фінансової підтримки фонду Robert Bosch Stiftung

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!