Події
Як бачать євроінтеграцію одесити та херсонці?
6 листопада 2018, 15:29

Після початку російської агресії Південь України переглянув своє ставлення до Заходу та Росії, проте він досі не повністю прийняв проєвропейський порядок денний, а ставлення та сприйняття його мешканців часто залишаються поза увагою Києва. Про це йшлося 06 листопада під час презентації дискусійної записки Центру «Нова Європа» «Менше слів, більше справ: як утримати Південь України на шляху євроінтеграції?» на тему євроінтеграційних настроїв серед мешканців Одеси та Херсона. Ця записка була підготовлена за результатами публічних дискусій у Одесі (27 вересня) та Херсоні (28 вересня), які організував Центр «Нова Європа», а також інтерв’ю з місцевими лідерами думок.

Спікерами на заході були: Юріс Пойканс, Надзвичайний та Повноважний Посол Латвійської Республіки в Україні; Катерина Зарембо, Заступниця директора Центру «Нова Європа»; Лео Літра, Старший аналітик Центру «Нова Європа»; Давід Стулік, Прес-аташе Представництва Європейського Союзу в Україні; Зоя Казанжи, Письменниця, експертка з комунікацій в проекті «Комунікація Європи в Україні», агенція E’COMM.

Пропонуємо до вашої уваги основні тези спікерів презентації дискусійної записки.

 

Лео Літра, Старший аналітик Центру «Нова Європа»

В загальному, населення півдня України налаштоване скептично щодо євроінтеграції, при чому, показники підтримки по окремих регіонах знизились, порівняно з попередніми роками.

  • «Підтримка європейської інтеграції серед населення дуже змінилась протягом двох останніх років. В Одеській області 50% жителів є проти європейської інтеграції, 24% – підтримують, а решта – називають себе нейтральними. Хоча у 2016 році в Одеській області 40% населення підтримували зближення з ЄС. Схожа ситуація у Харкові, де 49% населення не підтримують європейську інтеграцію. У Херсоні проти євроінтеграції виступають 36%, за – 43% жителів регіону».

Недостатня комунікація з населенням спричиняє викривлене розуміння євроінтеграційних процесів.

  • «Іноді люди розглядають інтеграцію з ЄС у тандемі з вступом до НАТО. Нам потрібно працювати над комунікацією, тому що населення розуміє, що ці структури є різні, але воно думає, що Україна вступить в ЄС лише за умов членства в НАТО, що не є правдою».

 

Катерина Зарембо, Заступниця директора Центру «Нова Європа»

Одна із причин негативного ставлення жителів Одеси до євроінтеграції пов’язана із торгівлею – населення не розуміє, які вигоди від неї отримає,  адже значна частина експорту припадає на неєвропейські країни.

  • «З топ-9 напрямків географічних партнерів Одеси 550 млн доларів експорту припадає на регіони, які є ані європейськими, ані РФ – це Індія, Туреччина, Саудівська Аравія, Єгипет, Китай. З Росією обсяг експорту в 5,5 разів менший».
  • «Зовнішньополітична “нейтральність” жителів Одеси може буде пов’язана із тим, що торговельні зв’язки міста є більш міцними саме з Азією та Близьким Сходом, ніж з ЄС та Росією».

Транспортне сполучення відіграє важливу роль у питанні позитивного сприйняття євроінтеграції.

  • «Транспортне сполучення в Одесі не сприяє європейській інтеграції. Незважаючи на те, що в місті доволі розвинений аеропорт, туди досі не зайшли європейські лоукости. Тоді як транспортне сполучення у Херсоні (з державами ЄС), зокрема автобусне, зросло після 2014 року».

Серед жителів південних регіонів відсутня єдина позиція щодо безпекової ситуації.

  • «Конфлікт на сході України не сприймається як загроза безпеці одеського регіону. Набагато загрозливішим сприймається Придністров’я – знову ж таки, Росія і російські війська. Тоді як у Херсоні ситуація інша – він відчуває себе останнім безпековим форпостом на лінії розмежування».

 

Юріс Пойканс, Надзвичайний та Повноважний Посол Латвійської Республіки в Україні

Європейська інтеграція й успішна політика уряду взаємопов’язані.

  • «Я вважаю, що причиною падіння популярності євроінтеграції в Одесі та Харкові може бути політика уряду. Чим успішніша політика уряду, тим більшою є підтримка Європейського Союзу».
  • «В Одесі відчувається, що місто є державою в державі – через її ідентичність, географію та особливу історію зв’язків з Росією».

«Нейтральність» одеситів може бути пов’язана зі спробою пошуку компромісу з Росією.

  • «З одного боку, є люди, які, напевно, за нейтральністю ховають своє справжнє ставлення до Росії. Але може бути сегмент людей, які відчувають себе нейтральними між Росією (оскільки йде війна з РФ) та Європейським Союзом (оскільки для них ЄС є дуже складним явищем). Також деякі люди сприймають нейтральність як певний компроміс з Росією».

 

Давід Стулік, Прес-аташе Представництва Європейського Союзу в Україні

Жителі південних регіонів по-різному сприймали інтеграцію з ЄС та вступ України в НАТО до та після Майдану.

  • «До Майдану на півдні України перебували противники євроінтеграції. Останні результати соцопитувань в червні показали, що 35% жителів півдня – за європейську інтеграцію, 25-27% – за інтеграцію з Митним союзом, а решта – нейтральні».
  • «Після подій на сході, зросла кількість прихильників вступу до НАТО на півдні, щоправда, останнім часом показники підтримки впали. Єдине пояснення цьому – агресивна російська пропаганда».

Потужний середній клас на півдні є основним прихильником євроінтеграції.

  • «Щодо євроінтеграції на Півдні України, я спокійний, адже там є малий і середній бізнес, який бачить, до чого може призвести повторення ситуації на Сході. Крім того, варто відзначити важливість фермерів і розвитку сільського господарства. Чим більше буде контактів у цій сфері, охоплюючи більшу кількість мешканців, тим кращим буде ставлення до євроінтеграційного шляху. Другий фактор для позитивних прогнозів – поширення лоукостів на Півдні, відновлення аеропорту в Херсоні, розвиток туризму».

Розвиток транспортного сполучення є критично важливим для позитивного сприйняття Європи серед населення.

  • «Південний регіон є на другому місці, після Східного, за кількістю безвізових поїздок до Європи. Дуже правильним рішенням було відновити херсонський аеропорт. Маємо надію, що найближчим часом буде підписаний і вступить в дію Договір про відкрите небо між ЄС та Україною – це тільки збільшить привабливість цих регіонів, бо там є що показати світу».

 

Зоя Казанжи, Письменниця, експертка з комунікацій в проекті «Комунікація Європи в Україні», агенція E’COMM

Організаторами та активними учасниками Майдану в Одесі були представники малого та середнього бізнесу.

  • «Майдан в Одесі – це малий і середній бізнес. Це люди, які створили своє життя всупереч владі, які їздили в Європу і працювали там. В 2014 році, в першу чергу, значення мав прагматизм, а не патріотизм».

В Одесі проукраїнська позиція фактично дорівнює проєвропейської.

  • В Одесі приблизно 20% населення займають явну проукраїнську позицію. Також в Одесі проукраїнськість фактично дорівнює проєвропейськості … Російськомовні – це не завжди маркер прихильності до Росії та Путіна. Дослідження 2015 показало, що є російськомовні пропутінські, проукраїнські, а також, російськомовні – українські націоналісти.
  • «В Одесі багато української мови. Молоде покоління розмовляє українською, російською та англійською. В цьому році 92% батьків написали заяви на навчання дітей в україномовних класах».

Усі фото з презентації дивіться за посиланням

Захід відбувся в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Захід є винятковою відповідальністю Pact та Центру «Нова Європа» i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!