Події
Як поєднати відновлення України та її інтеграцію до Європейського Союзу?
30 вересня 2022, 16:56
«Дуже важливим має бути усвідомлення, що ми відбудовуємо країну не для ЄС, а для самих себе. Тому першим аудитором зусиль уряду є і має бути саме громадянське суспільство України», – про це заявив під час конференції «Зі стійкості до відновлення: ключова роль громадянського суспільства України» Сергій Солодкий, перший заступник директора Центру «Нова Європа».
Він виступав на панельній дискусії «Як поєднати відновлення України та її інтеграцію до Європейського Союзу?». Декілька месиджів з виступу:
  • Євроінтеграція – це і є відбудова, відновлення. Рух до членства в ЄС і відновлення – як дві сторони однієї медалі. Європейська інтеграція від самого початку була пов’язана з відбудовою Європи після Другої світової війни. Через економічну співпраці країни рухалися до демократичного миру, процвітання.
  • Другий великий етап був пов’язаний із завершенням «холодної війни», коли країни колишнього Варшавського пакту ставали на шлях європеїзації (тобто перебудови за єврозразком). Країнам Західних Балкан доводиться долати складніший процес – європеїзація означала не лише процес поствоєнної інфраструктурної відбудови і посилення демократичних інституцій, але передовсім врегулювання конфліктів, досягнення порозуміння.
  • Відбудова, відновлення в Україні носить безпрецедентний характер. Досі євроінтеграція/відбудова були пов’язані з поствоєнним періодом, у випадку ж із Україною – це «підчасвоєнний» процес. Справа не лише в тому, що в країні почали готувати план відбудови, коли ще війна не завершилася. Справа в тому, що сама відбудова уже розпочалася: Україна продовжує реформування, відбудовує інфраструктуру. Євроінтеграція України – це, в тому числі, посилення стійкості держави для самої перемоги над ворогом.
  • Громадянське суспільство України давно виступало за те, аби ЄС надав перспективу членства, оскільки це б створило інструмент обумовленості (сonditionality). Він дозволяв би ефективніше просувати необхідні реформи. При цьому сам ЄС часто апелював, що реформи потрібні самим українцям (відтак має бути відповідальність, «власність» за цей процес в самої України – ownership). На тлі воєнної агресії стає дедалі очевиднішим, що українці наразі є головним важелем впливу на зміни, головним аудитором реформ.

 

Більше про конференцію «Зі стійкості до відновлення», яку проводив Міжнародний фонд “Відродження”, тут.
Мета конференції – об’єднати представників громадянського суспільства, візіонерів та галузевих фахівців, волонтерів, урбаністів, незалежні медіа, бізнес, соціальних інноваторів, представників уряду та органів місцевого самоврядування, представників донорської спільноти та міжнародних організацій задля обговорення ролі громадянського суспільства у відновленні України.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!