Події
30 років з часу падіння Берлінського муру: оцінки та перспективи
6 листопада 2019, 17:17

“Вміти чекати і не розраховувати на те, що весь світ буде підтримувати наші плани”

На запрошення Фонду “Демократичні Ініціативи” перший заступник Директора Центру Нова Європа Сергій Солодкий виступив на публічній дискусії 30 років з часу падіння Берлінського муру: оцінки та перспективи.

3 уроки, які, за словами аналітика, Україна може винести з історії про берлінський мур:

  • Досягнення мети вимагає часу. Німеччині знадобилося майже пів століття на те, щоб возз’єднатися. Це стало можливим завдяки тому, що німці не відступали від свої мети.
  • Не варто розраховувати на те, що увесь світ буде підтримувати наші інтереси і плани. У часи об’єднання Німеччини, навіть її союзники не надто охоче підтримували цю ідею.
  • Надмірний ентузіазм і оптимізм можуть бути шкідливими. Падіння берлінського муру було пов’язано з багатьма оптимістичними очікування. Передбачалося, що демократичний світ переможе над авторитарними трендами. Однак цього не сталось. Замість одного поваленого Берлінського муру, ми можемо побачити ще багато нових мурів, іноді метафоричних, іноді реальних.

Наскільки падіння Берлінського муру вплинуло на майбутнє Європи і України, яким може бути майбутнє європейського проекту та чи стане Україна його частиною? DIF провів експертне опитування, яке було презентовано на заході.

Одне з питань, згаданих в експертному опитуванні, Центр «Нова Європа» вже адресував українцям у 2015 і 2018 роках: “Що ЄС може зробити для пришвидшення реформ в Україні?”

Українці обирали варіант: “ЄС може більше тиснути на українську владу в питанні реформ”

Українські ж експерти обрали більш амбітну опцію: “ЄС має надати перспективу членства”.

Аби ці амбіції стали дійсністю Україні необхідно набратись терпіння, не відступати від своєї мети та не розраховувати на те, що нас будуть підтримувати увесь світ.

Опитування ЦНЄ (2018) можна знайти тут: http://bit.ly/EU-US_assistance
Експертне опитування ДІФ (2019): http://bit.ly/DIF_experts

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!