Події
#DIA_ZCC. Дискусійна панель: “Україна та Грузія в НАТО 2030”
11 червня 2021, 13:34

7 червня Центр “Нова Європа” став співорганізатором конференції Democracy in Action: Zero Corruption Conference. Команда Центру “Нова Європа” були ініціаторами та організаторами двох дискусійних панелей в рамках конференції:

  1. “Трендсеттери демократії регіону. Успішні трансформації України, Грузії та Молдови як демократичні моделі для інших держав регіону”
  2. “Україна та Грузія в НАТО 2030. “Політика відкритих дверей” Альянсу як інструмент зміцнення демократії та належного врядування”

 

В рамках панелі директорка “Нової Європи” Альона Гетьманчук презентувала нову дискусійну записку нашого центру “Маршрут до членства. Чому Україні варто запропонувати дорожню карту для вступу до НАТО?”, яку команда Центру “Нова Європа” підготувала спеціально для головної конференції року. Документ має на меті розблокувати діалог про майбутнє членство України в НАТО. Скорочену версію дослідження опублікувало видання Європейська правда.

 

Ключови думка: “Центр “Нова Європа” пропонує розробити деталізовану карту реформ – План сумісності України з НАТО. Виконання цього плану має підготувати Україну до членства та дасть можливість долучитися до НАТО щойно для цього виникне відповідне вікно можливостей.”

 

 

В рамках панелі високоповажні спікери обговорили ряд питань щодо майбутнього членства України та Грузії в Альянсі та поточного ситуації.

Спікери панелі:

 

Ольга Стефанішина, Віцепрем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

  • Бухарестський саміт був історичною подією, і нам тепер потрібні історичні відповіді. Нам дуже важливо піднімати питання щодо приєднання України до НАТО. 
  • Сьогодні Україна є контрибутором міжнародної безпеки. Україна відмовилась від ядерної зброї, бере участь у більшості операцій НАТО та, навіть не будучи членом Альянсу, дотримується вимоги витрачати на щонайменше 2% ВВП на оборону.
  • 13 років Україна мовчала щодо ПДЧ. Ми починаємо цю дискусію зараз. Ми розуміємо, що це довгий шлях, але ми усвідомлюємо, що не може бути кращого політичного моменту для початку цього обговорення: у часи адміністрації Байдна в США та за підтримки країн Балтії, Польщі, Румунії, Болгарії.

 

 

Лаура Купер, Заступниця помічника міністра оборони США

  • Америка завжди підтримує суверенітет, так само як територіальну цілісність та євроатлантичні амбіції України. Україна є критично важливим партнером на фронті російської агресії, Росія є окупантом Криму і підживлює конфлікт на Донбасі, прагнучи змінити кордони силою. Агресія Росії – це не тільки українське питання, це загроза для Європи, США і, звичайно, стабільності міжнародного правопорядку.
  • Ми продовжуємо працювати із українським урядом, заохочуємо його впроваджувати глибокі, комплексні та вчасні реформи, які необхідні для просування євроатлантичних амбіцій.
  • США заохочують Україну ухвалити законодавство, яке розмежовує обов’язки Міністерства оборони та збройних сил України. Це стане ще одним кроком України до цивільного демократичного контролю над військовими. Ми також закликаємо Україну прийняти стратегію для кращого забезпечення потреб українських збройних сил, одночасно впроваджуючи ефективне корпоративне управління, відповідно до накращих світових практик.

 

 

Раса Юкнявічєнє, Президентка Парламентської асамблеї НАТО (2018), євродепутатка

  • Ми живемо на європейському континенті, проте Європа все ще не об’єдналася після Другої світової війни. Ми згадуємо кожного року пакт Ріббентропа-Молотова, але ми все ще бачимо кордони цього пакту на мапі Європи. І ми те покоління, яке повинно нарешті це зробити. 
  • НАТО завжди говорить, що жодна третя країна не має право вето. Однак Альянс повинен рухатися вперед і зробити наступні кроки щодо членства України і Грузії або ж надати чіткіший план для цих країн. 
  • Членство в НАТО або наданя ПДЧ для України та Грузії може допомогти Росії змінитися в майбутньому. Єдиний спосіб допомогти Росії – це допомогти Україні та Грузії вступити до НАТО.

 

 

Іраклі Порчхідзе, Співзасновник та віце-президент Грузинського інституту стратегічних досліджень, заступник радника президента Грузії з питань національної безпеки та заступник секретаря Ради національної безпеки Грузії (2010-2012)

  • З 2008 року та навіть раніше Грузія захищає ті самі цінності, на яких засновано НАТО. Якщо Україну і Грузію не буде включено до Альянсу, у регіоні відбудеться загальне падіння демократії.
  • Усі країни регіону дивляться на Україну та Грузію, оскільки ми є авангардом змін. Підтримуючи ці країни, ви підтримуєте ці тренди.
  • ЄС, звісно, може надавати дуже важливі елементи м’якої сили, які можуть підвищити і покращити наближення країни до Заходу як таке, однак, якщо говорити про безпекову парасольку, то НАТО, звичайно, – саме така організація, до якої ми маємо прагнути.

 

Модераторка: Катаржина Пісарська, співголова Варшавського Безпекового Форуму

 

Пропонуємо вам переглянути відео запис цієї панелі тут.

 

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!