Події
Ключові тези публічної дискусії з Катрі Пинньоніемі, доценткою Гельсінського університету
2 квітня 2024, 18:09

Представляємо вашій увазі ключові тези публічної дискусії «Еволюція безпекового мислення Фінляндії щодо Росії», яка відбулась 1 квітня 2024 року у Центрі “Нова Європа”. Катрі Пинньоніемі, голова Інституту досліджень російської безпеки імені Маннергейма Алексантері, Гельсінський університет та Національний університет оборони, розповіла про безпекового політику та політику міжнародних відносин щодо Росії. Модераторкою дискусії була Катерина Зарембо, асоційована старша аналітикиня, Центр “Нова Європа”.

Далі деякі ключові тези:

ПРО УПРАВЛІННЯ ФІНЛЯНДІЇ З МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИНАХ

  • Фінська дипломатія набагато більша, ніж сама країна. Фінляндія позиціонує себе як маленьку, але корисну країну, в якій може переплітатися східна і західна дипломатія, надаючи таким чином добрі службу іншим країнам.
  • У зовнішній політиці Фінляндії зростає ця ідея, що, можливо, у нас є управління. Можливо, ми були би тими, хто зможе блискуче домовлятися. Так виникла ідея активної політики нейтралітету.

ПРО ФІНСЬКУ ЗОВНІШНЮ ПОЛІТИКУ ЩОДО РОСІЇ

  • Фінська зовнішня політика – це справжній парадокс. Є це певні уявлення про тишу, водночас з діями, про які ми часто не говоримо вголос.
  • У 2007 році фінський міністр виступив з промовою у Вашингтоні і сказав, що Фінляндія має три виклики: Росія, Росія і Росія. Це спричинило великий скандал. У 2024 році говорять публічно, що фактично протягом 25 років Фінляндія в основному зосереджувалася на аналізі Росії та того, що вона означає для безпеки Фінляндії. Отже, є не до кінця проговорене відчуття загрози з боку Росії. Довгий час це була тема, про яку ми не могли говорити вголос.
  • Протягом останніх десяти років йшлося про активне партнерство з Росією. Це була спроба діалогу з Росією і залучення Росії в різні інститути, щоб зробити загрозу менш ймовірною. Але з’явилося сліпе місце, де внутрішні зміни самої системи в Росії стали все більш і більш несприйнятливим до будь-якого з цих партнерств.

ПРО ПЕРЕДБАЧУВАНУ РОСІЮ

  • У мене є відчуття, що в цілому люди були здивовані повномасштабним вторгненням і, принаймні, для політиків це стало великим сюрпризом. Ідея, що існує ця непередбачувана Росія, була більш впливовою у свідомості тих, хто приймає рішення, ніж ідея, що це не так непередбачувано, і що є певні інтереси, які ми завжди можемо бачити з Росії.
  • Існує міцний зв’язок між російською зовнішньою та її внутрішньою політикою. З такою системою, і як довго вона діє, ви не можете очікувати, що російська орієнтація на зовнішню та безпекову політику зміниться. Отже, з кремлівською владою, з Путіним ви отримаєте подібні військові операції у майбутньому.

ПРО ЧЛЕНСТВО ФІНЛЯНДІЇ В НАТО

  • З 1995 року Фінляндія була частиною ЄС, що свого роду означало безпеку для Фінляндії з політичної точки зору, навіть якщо ми були військово нейтральними. Це було дуже важливо для Фінляндії. Але з іншого боку, ми можемо розглядати це членство в НАТО не як велику перерву, а як досить довгий, неквапливий шлях до повноправного членства в західних інституціях
  • На мою думку і на основі моїх знань, я б сказала, що у нас немає ілюзій, що членство в НАТО – це срібна куля. Але це скоріше той випадок, коли у нас є трохи кращі шанси уникнути нападу Росії.

ПРО МОЖЛИВІСТЬ, ЯКУ УКРАЇНА ДАЛА ФІНЛЯНДІЇ

  • Що ще не було сказано і озвучено вголос – це те, що нагода реформ у фінської військової сфері трапилась завдяки опору України. Ви ніби дали нам час впровадити ці зміни.

 

Повний запис дискусії:

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!