Ми у медіа
«Iкорна дипломатія» взяла гору?
22 травня 2018, 17:02
автор: Катерина Зарембо

Щодо того, яким же чином ПАРЄ вдається поєднувати дотримання високих моральних принципів і масштабну корупцію — «День» поспілкувався із заступницею директора Центру «Нова Європа» Катериною ЗАРЕМБО і почав розмову з прохання прокоментувати цю подію.

— Передусім зазначу, що корупція в ПАРЄ вже була об’єктом вивчення Європейської ініціативи стабільності. Саме після їхнього звіту 2012 року в обігу з’явився вислів «ікорна дипломатія» — тобто дипломатія підкупу. Оприлюднення звіту, підготовленого на замовлення бюро Асамблеї, можна лише вітати — це означає, що система ще здатна протистояти процесам розкладу, які підточують її зсередини.

— Як скандал позначиться на репутації цього органу, і чи існуватиме якась довіра до нього, його рішень та резолюцій у подальшому?

— Репутація ПАРЄ і до цього була досить контроверсійною саме через наявність та дієвість лобістських схем всередині цього органу. Вочевидь, тепер докази лише утвердять скепсис щодо його рішень та резолюцій.

— У документі згадано й Україну, зокрема те, що члени ПАРЄ отримували гроші від українських політиків в обмін на зміну звітів на користь нашої держави. Що це означає?

— Тут складно щось коментувати — свідчення, як я зрозуміла, походять від Шукли, який сам опинився серед фігурантів звіту як порушник етичних норм.

Тут більше важить інше: вразливість членів ПАРЄ до корупції. У такому разі, має менше значення, звідки саме вона походить — маю на увазі, на підкуп теоретично здатна будь-яка країна.

 Час від часу лунають заклики та спроби повернути російську делегацію до зали засідань ПАРЄ. Як тепер, з огляду на цей скандал, Україні сприймати такі повідомлення і як діяти нашій делегації в умовах корумпованості цього органу?

— Нагадаю, що коли наприкінці минулого року знову постало запитання щодо поновлення права голосування для Росії без виконання резолюцій ПАРЄ, цьому вдалося запобігти завдяки зусиллям як української делегації, так і підтримці багатьох інших країн на рівні і дипломатів, і експертів. Гадаю, наслідки цього скандалу будуть позитивними для українських інтересів: до закликів підтримати Росію ставитимуться з більшою обережністю чи навіть підозрою. Хоча оприлюднення звіту саме по собі взагалі не означає подолання вразливості ПАРЄ до корупції.+

 Який вихід із ситуації, чи доцільно реформувати ПАРЄ?

— Наступні дії можуть стосуватися як реформи процедур ПАРЄ, так і змін у політиці ПАРЄ щодо держав, які найбільше вдаються до хабарництва та порушення етичних норм — було б логічно не зупиняти розслідування на Азербайджані.

Повна версія статті на сайті газети “День”

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!