Ми у медіа
П’ятизірковий слуга народу: чого може навчити Україну досвід італійських популістів
30 січня 2019, 14:29
автор: Катерина Зарембо

У виборчих перегонах наша держава опинилася в європейському “тренді” – відтепер Україна має і свою антисистемну партію, яку представляє не кар’єрний політик.

Уже є безліч матеріалів про європейські прецеденти цього явища. А мені хотілося би сфокусуватися на одній конкретній паралелі, а саме – між антисистемним італійським рухом “5 зірок” та українською версією, яку представляє Володимир Зеленський.

Тоді як “Слуга народу” – структура нова, “5 зірок” вже має певний політичний досвід, а отже, дає підстави для оцінки, наскільки успішною є боротьба із “системою” і чи можна бути неполітиком у політиці.

Подібних рис дійсно вистачає.

Почнімо із заявленої “антисистемності”. Обидві політичні сили позиціонують себе саме так: ми проти чинної політичної системи і політичного класу, ми – не такі, як вони, через що і Зеленський, і “п’ятизіркові” наполягають на визначенні своєї структури як руху, а не партії.

Обидві сили оголошують себе апологетами “прямої демократії”, тобто наближення громадян до ухвалення рішень: Зеленський обіцяє зробити зі своєї передвиборчої кампанії шоу у прямому ефірі, а “5 зірок” створили так звану “платформу Руссо” для віртуального обговорення законопроектів із громадянами (її ефективність наразі під питанням).

Спільною є також і гумористична складова – ідейним натхненником “5 зірок” був італійський комік Беппе Грілло, активна політична фігура і блогер, який, щоправда, свою кандидатуру на вибори не висував.

Питання, яке постає до антисистемних рухів у Європі (та й взагалі у світі) – а чи дійсно вони є настільки поза системою, як хочуть здаватися?

У випадку “5 зірок” народний улюбленець отримував підтримку від бізнес-структури – міланського підприємця Джанроберто Казаледжо (який, подейкують, до створення власної політичної сили сам був прихильником “Ліги Півночі”).

Після його смерті у 2016 році “сірим кардиналом” руху є його син Давіде. За оновленим статутом і посада голови партії, і “гаранта” (Грілло) є змінними, тоді як будь-якого механізму унезалежнення руху від Казаледжо та його “Асоціації Руссо” не передбачається.

Зрештою, незмінною є і спільна риса популізму: “5 зірок” будували свою кампанію на обіцянках про базовий (мінімальний) дохід та інших соціальних покращеннях для “маленького італійця” (сама назва “5 зірок” є алюзією до високої якості: за словами Грілло, “ми всі могли б мати п’ятизіркове життя”). Зеленський мріє про те, “щоб українці запливли жирком”.

Які висновки можна зробити з досвіду “антисистемників” в Італії?

Перехід у систему. “5 зірок” спромоглися пройти до парламенту з високим результатом: 25% у 2013 році та цілих 32% у 2018-му, отримавши найкращий результат на виборах. Щоправда, більшості для формування уряду одноосібно їм не вистачило, і “5 зірок” сформували коаліцію з “Лігою” Маттео Сальвіні, порушивши цим власні запевнення у тому, що в італійському політикумі вони “проти всіх”.

Залежність. Попри набрані голоси, “п’ятизіркові” опинилися у ролі “другої скрипки” для Сальвіні, який зі своєю партією отримав майже вдвічі гірший результат, але виконанням передвиборчих обіцянок (наприклад, показове закриття італійських портів для нелегальних мігрантів) у поєднанні з контролем над державними ЗМІ зміг суттєво наростити свій рейтинг.

Не забуваймо також і про Казаледжо, якого деякі італійські ЗМІ називають найвпливовішою особою Італії: він, наприклад, брав участь у презентації системи базового доходу разом з Луїджі ді Майо та італійським прем’єром Джузеппе Конте.

Популізм. Вже у січні цього року італійський уряд оголосив про запровадження мінімального базового доходу на рівні 780 євро та зниження пенсійного віку. Щоправда, базові математичні підрахунки підказують, що закладеної у бюджеті суми може бути недостатньо: 7 мільярдів євро у розрахунку на 5 мільйонів безробітних становить трошки більше 100 євро щомісяця, але аж ніяк не мінімальні 780.

При цьому зовнішній борг Італії є другим у ЄС після Греції та становить 113% відносно ВВП країни. Вірогідно, “5 зірок” діють за принципом, який приписують покійному Казаледжо: “Якщо ти щось зробив, але не вмієш це прокомунікувати – це все одно, що ти цього не робив. Але якщо ти вмієш це прокомунікувати – робити це вже необов’язково”.

Звичайно, варто пам’ятати, що ідеальної схожості не буває, а паралелі треба сприймати умовно.

Невдовзі стане зрозуміло, що об’єднує і що відрізняє українських “антисистемників” від їхніх європейських “колег”.

Статтю було опублікавано на сайті видання Європейська правда.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!