Ми у медіа
Росія для Донбасу і Придністров’я має однаковий сценарій
26 червня 2018, 10:12
автор: Леонід Літра

Реальна ціль російських військових в Придністров’ї – заважати Республіці Молдова розвиватися, втручатися в її внутрішні і зовнішні справи, віддаляти від співпраці з Заходом.

Про це в коментарі для Gazeta.ua сказав Леонід Літра, міжнародний експерт центру “Нова Європа”.

“Декларативно росіяни на території Придністров’я охороняють військові арсенали, що залишились від радянської армії. Але найголовніше те, що вони там знаходяться без дозволу Республіки Молдова. Ці війська беруть участь у військових навчаннях разом з так званими військовими силами Придністров’я.

Росію неодноразово закликали вивести свій військовий контингент з території Молдови. Ніякого реального результату це не мало. Шанс, що зараз Російська Федерація візьметься за голову і таки виведе своїх солдат, мізерний. Вони знову проігнорують позицію міжнародної спільноти”, – пояснює він.

На думку експерта, Резолюція ООН з цього приводу просто в черговий раз наголошує на проблемі. Реального важеля впливу на Росію Генеральна асамблея ООН не має.

“Генасамблея акцентує увагу на тому, що росіяни перебувають на території Республіки Молдова без її згоди. Кілька років тому, вони визнали РФ винною в злочинах на Донбасі і в Криму. Ніяких наслідків після цього не було. Резолюції ООН мають декларативний характер. Тільки Рада Безпеки ООН реально може впливати на ситуацію. Тільки цей орган приймає рішення, які обов’язкові до виконання. Але Росія там має право вето і постійно гальмує всі ініціативи, які вважає для себе шкідливими. Якщо питання Придністров’я постане в Раді Безпеки з ним буде теж саме”, – говорить Леонід Літра.

За словами міжнародника, росіяни позиціонують себе як посередника між Молдовою та невизнаною територією:

“Вони ніби намагаються допомогти сторонам вирішити конфлікт. Проте всі чудово розуміють, що без РФ його б взагалі не існувало. Подвійні стандарти полягають в тому, що РФ пояснює свою присутність в Сирії тим, що її туди покликала діюча влада, тобто Башар Асад, і ніхто більше там воювати не може, бо їх “не запрошували”. Натомість в Молдову, Грузію, Україну росіян теж ніхто не запрошував, але вони таки прийшли. Важливо мобілізувати міжнародну спільноту щодо цього питання і подавати його комплексно. Адже проблема присутності російських військ є не тільки на території Молдови”.

Росія спонсорує Придністров’я та інші подібні псевдодержави. Без підтримки з боку РФ такі утворення не прожили б і дня, наголошує експерт.

“Доки подібні конфлікти існують в Молдові, Україні, важко сконцентруватися на важливих внутрішніх питаннях. Росіяни хочуть, аби Придністров’я потрапило де-юре під контроль Молдови, але де-факто залишалося в їх зоні впливу. Таким чином через цей регіон вони зможуть впливати на політичне життя на найвищому рівні. З Донбасом вони хочуть зробити теж саме. Аби у нас не говорили про НАТО, в Молдові – про ЄС. Це один і той самий сценарій”, – додає Леонід Літра.

Оригінал матеріалу читайте на сайті Gazeta.ua

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!