Ми у медіа
“Розморожування” Нормандського формату: чому Україні варто боятися не заяв Трампа, а політики Меркель
13 червня 2018, 16:52
автор: Сергій Солодкий

Нормандський картковий будиночок

Переговори міністрів закордонних справ Нормандської четвірки закінчилися пізно ввечері. Традиційно для таких зустрічей німецька сторона обрала гостьову віллу німецького МЗС “Борзиг” на березі озера Тегель в Берліні. Хоча попередні переговори пройшли на полях Мюнхенської конференції в 2017 році. Віч-на-віч голови зовнішньополітичних відомств не говорили цілих 16 місяців, і проблемних питань за цей час накопичилося чимало: від завершення процесу розведення сил біля Станиці Луганської, до горезвісної “формули Штайнмайера”, на якій продовжує наполягати Москва.

Цікаво, що російські ЗМІ напередодні зустрічі в Берліні рясніли заголовками “Меркель йде ва-банк”. Мовляв, Німеччина в особі Ангели Меркель через конфлікт із США знову вирішила перетягнути на себе ковдру лідерства щодо мирного врегулюванню війни на Донбасі. Для цього є вагомі підстави. Переговорний трек у форматі Волкер-Сурков забуксував. До того ж за інформацією українських експертів незабаром спецпредставник Курт Волкер може посісти важливішу посаду в Держдепі, та й помічникові президента РФ Владислава Суркова вже півроку як пророкують відставку.

Сказати, що російські ЗМІ в корені не мають рацію, не можна. За словами першого заступника директора Центру “Нова Європа” Сергія Солодкого, німецька сторона намагається активуватися на українському напрямку, бо можливо частково відчуває свою відповідальність за те, що це врегулювання забуксувало через вибори в Німеччині і подальшу загайну коаліціаду.

“Свідчення активності Берліна – візити Штайнмайера (президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр – Авт.) і Мааса (міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас – Авт.) до Києва, і Меркель в Сочі, і Порошенко в Берлін. Тобто, йде дуже активний політичний діалог і перезапуск тих форматів, в яких Німеччина відігравала велику роль”, – сказав сайту “Сегодня” Сергій Солодкий.

Вчорашні переговори міністрів закордонних справ Німеччини, Франції, України і Росії можна вважати “розморожуванням” Нормандського формату. Якщо чесно, його реанімували ще 10 травня, коли в німецькому Аахені переговори провели Еммануель Макрон, Ангела Меркель і Петро Порошенко. Потім канцлер Німеччини і президент Франції з’їздили в Сочі і Санкт-Петербург, де переговорили з Володимиром Путіним, після чого ми побачили ініціативу Берліна організувати зустріч голівв МЗС у форматі четвірки. Але чекати миттєвих результатів від зустрічі, яка була лише звіренням годинників, як мінімум наївно. Хоча сам Гайко Маас і називав її “новим імпульсом”.

Вчорашні переговори в Берліні закінчилися опівночі. Міністр закордонних справ Німеччини завуальовано заявив, що “четвірка” доручила своїм політичним директорам доопрацювати питання розміщення на Донбасі миротворців. А голова українського МЗС Павло Клімкін прямо сказав, що Росія пропонує фейкову місію ООН. “Ми обговорили можливий формат нашої миротворчої місії. Сторони по-різному розуміють домовленості, зовсім по-різному розуміють, якою має бути місія. Російська сторона пропонує тотально фейкову місію, з фейковим захистом СММ ОБСЄ. Позиція Росії ще гірша, ніж була спочатку: зараз РФ наполягає, що миротворці можуть тільки супроводжувати спостерігачів ОБСЄ уздовж лінії зіткнення і на окупованій території”.

“Якщо мені не зраджує пам’ять, міністри Нормандського формату ніколи нічого не досягали. Це завжди була така російська хитрість зображати “готовність” до дипломатичного врегулювання і політичного діалогу. І коли доходило до вирішення принципових питань, Лавров завжди говорив, що це не в його компетенції , а Путін відповідав, що нехай це технічне питання вирішують міністри. Звичайно, рано чи пізно Росія продемонструє “готовність” зразка вересня минулого року, коли вона начебто “ініціативу” щодо миротворців запропонувала, або ініціативу зі звільнення заручників, як це було в кінці минулого року після затяжної паузи. Ми ж розуміємо, що Кремль буде ще жорсткіше використовувати фактор політв’язнів, враховуючи передвиборний період в Україні”, – вважає Сергій Солодкий.

 

Повну версію статті читайте на сайті видання “Сьогодні”

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!