Проекти
«Нова Європа» цікавиться
6 червня 2018, 19:21

У рамках рубрики «”Нова Європа” цікавиться» ми представлятимемо думки провідних іноземних експертів щодо актуальних питань зовнішньої політики України.

 

Як російська політика щодо Білорусі може вплинути на регіональну безпеку?

Нещодавно російсько-білоруські протиріччя досягли свого апогею — заговорили навіть про можливий сценарій поглинання Білорусі Росією. Зрозуміло, що агресивна політика Росії, спрямована на зближення з сусідньою державою, загрожує не тільки суверенітету Білорусі, а й регіональній безпеці в цілому і Україні зокрема. Продовжуючи рубрику «Нова Європа» цікавиться» Центр «Нова Європа» звернувся до відомих закордонних аналітиків із таким питанням: «Як російська політика щодо Білорусі може вплинути на регіональну безпеку та як Україна та західні партнери мають реагувати на ці зміни?»

Серед аналітиків, які поділилися з ЦНЄ своїм розумінням цієї ситуації, були Ендрю Вілсон, професор українських досліджень в Університетському коледжі Лондона (Велика Британія),  старший аналітик Європейської Ради з міжнародних відносин (ECFR); Аркадій Мошес, директор Програми дослідження східного сусідства ЄС та Росії Фінського інституту міжнародних відносин (Фінляндія); Євгеній Прейгерман, керівник експертної ініціативи «Мінський діалог» (Білорусь); Балаш Ярабік, позаштатний аналітик Carnegie Europe; Ригор Ніжнікау, старший аналітик Фінського Інституту міжнародних відносин (Фінляндія) та Густав Грессель, старший аналітик берлінського бюро Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR).

Ви можете переглянути PDF-версію цього аналітичного коментаря, або ж ознайомитися з баченням західних експертів щодо означеної проблематики на сторінці видання “Сьогодні“.

 

Що світові інтелектуали думають про аналог «Плана Маршалла» для України сьогодні?

Невдовзі відбудеться низка важливих міжнародних заходів, на яких обговорюватиметься питання підтримки реформ в Україні. Одна з найгучніших ініціатив у цьому контексті – Новий Європейський інвестиційний план для України, який найбільше промотує колишній прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс (або так званий «план Маршалла»). Уже цього тижня (8-9 червня) відбудеться саміт «Групи 7», 27 червня – Міжнародна конференція з питань реформ у Копенгагені, 9 липня – саміт Україна-ЄС.  Навряд чи ми почуємо про нові формати підтримки України, окрім уже наявних. Центр «Нова Європа» вирішив долучитися до просування ідеї пана Кубіліуса.

Наш аналітичний центр звернувся до світових інтелектуалів із запитанням: що стоїть на заваді наданню «плану Маршалла» для України? Респондентами опитування були зовсім не випадкові люди – чотири роки тому (а саме 3 січня 2014 року) вони поставили свої підписи під зверненням до світової спільноти про надання масштабної фінансової допомоги Україні. У цілому підписалося більш ніж сімдесят інтелектуалів у британському виданні The Guardian (European Marshall-like plan).

Із усіма відповідями світових інтелектуалів, які ми отримали, можна ознайомитись на сайті видання “Сьогодні”

 

Чи варто розривати Договір щодо Азову з Росією – думки інтелектуалів та експертів

Спорудження мосту, який з’єднав Росію з Кримським півостровом, перешкоджання комерційному судноплавству в Азовському морі – усе це змушує продумувати варіанти реагування з боку України. Один з них – денонсація Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки від 4 грудня 2003 року. Які аргументи “за” і “проти” цього? Продовжуючи рубрику “Нова Європа” цікавиться” Центр “Нова Європа” звернувся до провідних фахівців у сфері морського права, міжнародного права, безпеки для їхніх оцінок.

Зокрема, своїми думками з нашим Центром поділилися Євген Марчук, член Стратегічної групи радників Центру “Нова Європа”, міністр оборони (2003-2004), секретар РНБОУ (1999-2003), голова СБУ (1991-1994), кандидат юридичних наук; Володимир Василенко, доктор юридичних наук, Надзвичайний і Повноважний Посол України; Тимур Короткий, професор кафедри міжнародного права та міжнародних відносин Національного університету “Одеська юридична академія”, координатор Південного регіонального центру Української асоціації міжнародного права; Борис Бабін, представник Президента України в Автономній Республіці Крим, доктор юридичних наук; Антон Кориневич, кандидат юридичних наук, КНУ імені Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин.

Із відповідями експертів можна ознайомитись на сайті видання “Сьогодні”

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!