Події
Ціль 2020: чи встигне Україна впровадити стандарти НАТО?
15 липня 2019, 09:53

10 липня Центр «Нова Європа» провів публічну дискусію «Ціль 2020: чи встигне Україна впровадити стандарти НАТО?». Детальніше про захід можна прочитати тут.

Ключові тези спікерів

Альона Гетьманчук, директорка ЦНЄ

  • Стандарти НАТО існують для здатності збройних сил членів Альянсу спільно здійснювати певні дії, вести операції різного рівня.
  • За даними Міністерства оборони, Україною впроваджено 16% стандартів НАТО. Це більше, ніж у деяких державах-партнерах, наприклад Австрії. Це cтосується і деяких країн-членів НАТО.
  • Жодна держава-член НАТО не впровадила 100% стандартів НАТО.
  • Проблемами у запровадженні стандартів НАТО в Україні є брак системності в організації провадження стандартів; нестача фахівців, залучених до опрацювання стандартів; незнання англійської мови; складність впровадження стандартів, які мають гриф «обмеженого доступу».

Катерина Зарембо, асоційована аналітикиня ЦНЄ

  • Стандарти НАТО стосуються взаємосумісності збройних сил. Ця мета закріплена у Хартії про особливе партнерство між Україною і НАТО 1997 року, але активно Україна взялась за впровадження цієї цілі відносно нещодавно. З 2015 року перехід на стандарти НАТО закріплений у внутрішніх стратегічних оборонних документах України.
  • Всього стандартів близько 2000, їх кількість змінюється, вони весь час переглядаються Альянсом. Угод про стандартизацію (STANAGs) близько 1200. В одній угоді може бути закріплено кілька стандартів, тому їх більше, ніж самих угод.
  • Згідно з Цілями партнерства Україна-НАТО, Україна взяла на себе зобов’язання розглянути 219 стандартів НАТО, тобто не впровадити, а проаналізувати чи вони Україні потрібні.
  • Перехід на стандарти НАТО не гарантує вступ держави до Альянсу.

Олександр Кумеда, начальник Управління стандартизації, кодифікації та каталогізації Міністерства оборони України

  • На практиці після впровадження певних стандартів НАТО змінилась форма одягу українських військовослужбовців, екіпірування солдата, з’явились сучасні зразки озброєння та військової техніки, покращилося харчування. Тепер підрозділ сил спеціальних операцій України може діяти у складі спільних операцій з країнами-членами НАТО. У нас є система обміну інформацією про повітряну ситуацію, де задіяні такі країни, як Туреччина та Угорщина. Прикладів багато, зрушення у позитивну сторону є.
  • В НАТО процесу впровадження стандарту передує процес ратифікації – країна оцінює свої спроможності і проводить аналіз документа, зважуючи часові рамки, людські і фінансові ресурси, а тоді вже робить висновок щодо ратифікації положень.
  • Процес стандартизації динамічний, що три роки в Альянсі відбувається перегляд стандартів. Положення того чи іншого стандарту перевіряються на практиці в ході спільних навчань і вводяться певні корективи, саме тому ціль рухома, і нам завжди потрібно тримати руку на пульсі, брати активну участь у робочих групах НАТО, які займаються розробкою стандартів тощо.
  • Стандартом №1 в Україні повинно бути знання англійської мови – особливо для тих військовослужбовців, які беруть участь в опрацюванні цих стандартів
  • Процес стандартизації добровільний – НАТО не ставить жорсткі часові рамки щодо впровадження того чи іншого стандарту.

Томаш Стричач, радник з безпекових питань, Представництво НАТО в Україні

  • З 2014 року Україна зробила неймовірний крок вперед у сфері логістики та стандартизації
  • Важливим документами у цьому процесі були Стратегічний оборонний бюлетень 2016 року та Стратегія національної безпеки України 2015 року. Україна йде у правильному напрямку, однак багато кроків ще потрібно здійснити (впровадити законодавчі акти, які стосуються державної таємниці, розвідувальних органів, військово-промислового комплексу, реформи СБУ тощо).
  • У 2018 році Україна взяла участь у 32 навчаннях (6 з них пройшло на території України), до кінця 2019 року Україна планує взяти участь у 35 спільних навчаннях із державами-членами та державами-партнерами НАТО. Якщо не брати участь у спільних навчаннях, то, звичайно, неможна набути необхідного досвіду у спільних діях.
  • Навіть якщо держава запровадить сотні або тисячі стандартів, цього може бути недостатньо, щоб претендувати на вступ в НАТО.
  • Стандарти НАТО – це не лише про впровадження документів, це про зміну світогляду, нашого менталітету, культури та нашого розуміння.

Відео трансляцію заходу можна переглянути тут.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!