Минуло півтора місяці, як Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС. А з ним і низку рекомендацій, які потрібно виконати для подальшого просування до членства.
Центр «Нова Європа» у партнерстві з Центром протидії корупції (ЦПК), Мережею захисту національних інтересів (АНТС) та Фундацією DEJURE здійснили кандидат-check – перший незалежний моніторинг виконання Україною рекомендацій ЄС.
Детальніше про це дослідження написала у своєму блозі для “Української правди” директорка Центру Альона Гетьманчук.
У цілому профільні експерти із різних аналітичних центрів України відзначили непоганий поступ у впровадженні більшості реформ (за 10-бальною шкалою):
- Реформа конституційного суду – 0 балів
- Реформа ВРП та ВККС – 7 балів
- Антикорупція: САП та НАБУ – 6 балів
- Боротьба з відмиванням коштів – 5 балів
- Антиолігархічна реформа – 2 бали
- Законодавство про медіа – 6 балів
- Законодавство про нацменшини – 5 балів
ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА: 4,4 бали
Кілька знахідок першого моніторингу:
- У сфері АНТИКОРУПЦІЇ надзвичайно позитивною новиною стало призначення 28 липня керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) фіналіста конкурсу Олександра Клименка.
- Водночас важливо, щоб влада не створювала штучні перешкоди для проведення конкурсу директора НАБУ.
- У царині СУДОВОЇ реформи проривним стало обрання 15 серпня двох нових членів Вищої ради правосуддя (ВРП), до яких не було жодних претензій з боку громадянського суспільства.
- Водночас попри рекомендацію Венеціанської Комісії не призначати нових суддів Конституційного Суду до розробки нового законодавства, в Україні було призначено 4 нових судді до КС.
- Хоча громадянське суспільство не завжди було допущене до розробки законодавства у різних сферах, влада напрацювала законопроєкти про МЕДІА та НАЦМЕНШИНИ, почалась робота над законодавством про реформу КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ.
- У ВЕРЕСНІ-ЖОВТНІ очікується імплементація більшості реформ: завершення перевірки кандидатів на посади у ВРП та ВККС; ухвалення Комплексного стратегічного плану реформування правоохоронного сектору; ухвалення антиолігархічного закону.
Центр «Нова Європа» висловлює подяку за сприяння у підготовці матеріалу партнерам Олені Галушці (ЦПК), Ганні Гопко (АНТС), Михайлу Жернакову (DEJURE), Оксані Романюк (ІМІ), а також рецензентам Ігорю Коліушку, Олександру Марусяку, Роману Смалюку, Євгену Крапивіну (ЦППР); Андрію Боровику та Катерині Риженко (Transparency International Ukraine).
Нагадаємо, що 28 липня Центр «Нова Європа» провів перший публічний захід, присвячений моніторингу виконання 7 рекомендацій ЄС “Рекомендації ЄС щодо кандидатства: де ми є і що пріоритизувати?”. Ключевою спікеркою заходу стала Ольга Стефанішина, Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.