Візуальні матеріали
Кандидат Check-1: де Україна перебуває у виконанні семи рекомендацій ЄС щодо кандидатства
17 серпня 2022, 12:20

 

Минуло півтора місяці, як Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС. А з ним і низку рекомендацій, які потрібно виконати для подальшого просування до членства.

Центр «Нова Європа» у партнерстві з Центром протидії корупції (ЦПК), Мережею захисту національних інтересів (АНТС) та Фундацією DEJURE здійснили кандидат-check – перший незалежний моніторинг виконання Україною рекомендацій ЄС.

Детальніше про це дослідження написала у своєму блозі для “Української правди” директорка Центру Альона Гетьманчук.

 

У цілому профільні експерти із різних аналітичних центрів України відзначили непоганий поступ у впровадженні більшості реформ (за 10-бальною шкалою):

 • Реформа конституційного суду – 0 балів
 • Реформа ВРП та ВККС – 7 балів
 • Антикорупція: САП та НАБУ – 6 балів
 • Боротьба з відмиванням коштів – 5 балів
 • Антиолігархічна реформа – 2 бали
 • Законодавство про медіа – 6 балів
 • Законодавство про нацменшини – 5 балів

 

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА: 4,4 бали

 

 

Кілька знахідок першого моніторингу:

 

 1. У сфері АНТИКОРУПЦІЇ надзвичайно позитивною новиною стало призначення 28 липня керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) фіналіста конкурсу Олександра Клименка.
 2. Водночас важливо, щоб влада не створювала штучні перешкоди для проведення конкурсу директора НАБУ.
 3. У царині СУДОВОЇ реформи проривним стало обрання 15 серпня двох нових членів Вищої ради правосуддя (ВРП), до яких не було жодних претензій з боку громадянського суспільства.
 4. Водночас попри рекомендацію Венеціанської Комісії не призначати нових суддів Конституційного Суду до розробки нового законодавства, в Україні було призначено 4 нових судді до КС.
 5. Хоча громадянське суспільство не завжди було допущене до розробки законодавства у різних сферах, влада напрацювала законопроєкти про МЕДІА та НАЦМЕНШИНИ, почалась робота над законодавством про реформу КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ.
 6. У ВЕРЕСНІ-ЖОВТНІ очікується імплементація більшості реформ: завершення перевірки кандидатів на посади у ВРП та ВККС; ухвалення Комплексного стратегічного плану реформування правоохоронного сектору; ухвалення антиолігархічного закону.

 

 

Центр «Нова Європа» висловлює подяку за сприяння у підготовці матеріалу партнерам Олені Галушці (ЦПК), Ганні Гопко (АНТС), Михайлу Жернакову (DEJURE), Оксані Романюк (ІМІ), а також рецензентам Ігорю Коліушку, Олександру Марусяку, Роману Смалюку, Євгену Крапивіну (ЦППР); Андрію Боровику та Катерині Риженко (Transparency International Ukraine).

 

Нагадаємо, що 28 липня Центр «Нова Європа» провів перший публічний захід, присвячений моніторингу виконання 7 рекомендацій ЄС “Рекомендації ЄС щодо кандидатства: де ми є і що пріоритизувати?”. Ключевою спікеркою заходу стала Ольга Стефанішина, Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!