Події
Яка миротворча місія потрібна Україні?
17 жовтня 2018, 16:00

Миротворча місія повинна мати доступ до всієї окупованої території Донбасу, включно із непідконтрольною Києву ділянкою українсько-російського кордону. Проте без компромісів зі сторони Росії запустити повноцінну миротворчу місію на Сході України буде нереально. Про це йшлося під час публічної дискусії «Яка миротворча місія потрібна Україні?», яку організував Центр «Нова Європа» 17 жовтня.

Спікерами дискусії були Річард Гован, провідний експерт Центру міжнародного співробітництва Нью-Йоркського університету; автор доповіді “Чи може Організація Об’єднаних Націй об’єднати Україну?” (The Hudson Institute) для Мюнхенської конференції безпеки; Роберт Серрі, нідерландський дипломат, колишній Спеціальний координатор ООН з мирного процесу на Близькому Сході; автор нової доповіді про миротворчу місію ООН на Донбасі, яка була вперше представлена на презентації у Києві; Олександр Моцик, Надзвичайний та Повноважний Посол, представник України в робочій підгрупі з політичних питань Тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Сході України

Модератором дискусії був старший аналітик Центру «Нова Європа» Лео Літра.

На початку заходу Лео Літра нагадав, що вперше ідею направлення миротворців на Донбас озвучила Україна ще на початку 2015 року.

«Існує сильне відчуття, що процес врегулювання конфлікту на Донбасі між Москвою та Києвом буде у глухому куті до виборів в Україні», – зазначив старший аналітик Центру «Нова Європа».

За словами Річарда Гована, ідея того, що на Донбасі можуть бути присутні 50-70 тисяч миротворців, як це було у Косово, є нереалістичною.

«Миротворча місія як така не є вирішенням проблеми конфлікту на Донбасі. Вирішенням цього конфлікту є політичне рішення, яке має зробити Росія», – наголосив провідний експерт Центру міжнародного співробітництва Нью-Йоркського університету.

«Миротворці повинні мати доступ до всієї території окупованого Донбасу, включаючи українсько-російський кордон, а також мати важку зброю та використовувати обмежену силу для врегулювання можливих негативних аспектів під час місії», – додав Річард Гован.

У свою чергу, Роберт Серрі наголосив на необхідності розблокування Мінських домовленостей для того, щоб досягти миру на Сході України.

«Миротворці повинні бути розміщені навколо усієї території зони конфлікту на Донбасі, включаючи українсько-російський кордон», – сказав нідерландський дипломат.

Також Роберт Серрі звернув увагу й на необхідності впровадження «нульової фази», тривалістю від двох до чотирьох місяців, щоб розгорнути миротворчий контингент:

«На даний момент на Донбасі відсутнє реальне перемир’я і ми не віримо, що воно одразу ж настане, як тільки будуть розміщені миротворці ООН. Сторони конфлікту повинні виконати їхні зобов’язання щодо припинення вогню, як це зазначено у Мінських угодах».

Олександр Моцик наголосив, що миротворча місія на Донбасі потрібна, але не у тому вигляді, у якому запропонувала Росія: розмістити миротворців лише уздовж лінії зіткнення виключно із метою охорони представників Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

«Наше бачення – миротворці на Донбасі повинні бути на ліні розмежування, на місцях скупчень військової техніки на окупованій території, а також на непідконтрольній ділянці українсько-російського кордону», – сказав представник України в робочій підгрупі з політичних питань Тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Сході України

Проте, за його словами, Росія зараз не бажає вести розмову про розміщення миротворців на непідконтрольній Києву ділянці українсько-російського кордону.

«Миротворча місія за своєю національною складовою має бути збалансованою, інакше її не сприйме Росія. Проте лідерство у цьому питання мають займати європейські держави, наприклад, Фінляндія та Швеція, а також деякі держави НАТО, наприклад, Іспанія та Польща», – додав Моцик.

Крім цього, він торкнувся й питання можливої чисельності миротворчої місії на Донбасі: «Україна очікує на не менш ніж 20 тисяч миротворців, а також на 5 тисяч поліцейських».

«Метою миротворчої місії повинно бути відновлення територіальної цілісності і суверенітету України», – підсумував Надзвичайний та Повноважний Посол.

Усі фото з дискусії дивіться за посиланням

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!