Події
Євроінтеграція, агресія Росії та воєнний стан: що може консолідувати Південь і Схід України?
29 листопада 2018, 11:03

Введення воєнного стану в Україні може як консолідувати населення Південних та Східних регіонів навколо загальної загрози, так і викликати ще більшу недовіру до центрального уряду. На цьому, зокрема, наголосила заступниця директора Центру «Нова Європа» Катерина Зарембо під час дев’ятих «Українських ранкових дебатів» під назвою «Привабливість або антипатія. Сприйняття Європейського Союзу на Півдні та Сході України», які були організовані Інститутом Європейської Політики (Institut für Europäische Politik) 27 листопада у Берліні.

До вашої уваги основні тези виступу Катерини Зарембо:

  • Підтримка Україною європейської інтеграції не повинна сприйматися як незворотна. Наприклад, в Одеській області рівень підтримки євроінтеграції зменшився майже вдвічі з 40% у 2016 році до 24% у 2018 році. Схід і Південь України залишаються євроскептичними.
  • «Регіони» – це ілюзорний концепт для охарактеризування реальності України: наприклад, Одеська та Херсонська області, які належать до «Півдня», відрізняються у ставленні до євроінтеграції (в Одесі переважна більшість проти, а у Херсоні – за), сприйнятті безпеки (ключовою проблемою безпеки для Одеси є російські війська в Придністров’ї, а Херсон в основному стурбований загрозою з боку Криму) та громадянської культури.
  • Поки що невідомо, як введення воєнного стану вплине на настрої населення на Сході та Півдні. З одного боку, це може консолідувати населення навколо загальної загрози. З іншого боку, проросійські сили, безсумнівно, використовуватимуть ситуацію, розповсюджуючи маніпулятивні повідомлення про можливе порушення громадянських прав та свобод, які можуть ще більше віддалити населення від центрального уряду.
  • Реакція ЄС та Заходу на напад Росії в Керченській протоці буде ще одним випробуванням для солідарності навколо міжнародного права та непорушності кордонів і законного суверенітету, що не залишиться поза уваги українців.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!