Другий Міжнародний форум “Україна і Японія в регіональному і глобальному контексті”, організований Центром «Нова Європа», відбувся 27 січня. Експерти з Токіо, Києва, Вільнюса, Варшави та Брюсселя обговорювали найактуальніші питання, які стоять сьогодні перед Україною і Японією, Європою і Азією – фактично усім світом.
Головна ціль Форуму – створення платформи для діалогу між експертами України і Японії, для глибшого розуміння викликів і спільного пошуку відповідей. “Це Форум не декларацій, це форум експертизи”, – зазначила під час відкриття заходу директорка Центру “Нова Європа” Альона Гетьманчук.
Форум був як ніколи своєчасним і затребуваним – Україна не сходить із перших шпальт газет усього світу. Міжнародна спільнота тривожно стежить за погрозливими заявами Росії. Японія як впливовий глобальний актор, учасниця G7 відіграє важливу роль в реагуванні на загрози, спровоковані Москвою. Нещодавно між президентом США Джо Байденом та прем’єр-міністром Японії Фуміо Кісідою пройшли переговори щодо співпраці у випадку вторгнення Росії до України.
Особливий символізм Форуму – він відбувався наступного дня після того, як Україна і Японія відзначили 30 років встановлення дипломатичних відносин. Пропонуємо ознайомитися з ключовими ідеями, які лунали під час відкриття вчорашнього Форуму.
Альона Гетьманчук, директорка Центру «Нова Європа»:
-Те, що сьогодні робить Росія у Східній Європі, вже завтра може робити Китай у Східній Азії. Саме тому увага до загрозливої ситуації навколо України має бути прицільною не лише у США чи Європі, але й країнах Азії. Особливо у Японії як демократичного партнера України та учасниці G7.
-Сьогодні як ніколи важливо говорити не лише про двосторонні відносини України і Японії, але про взаємодію в регіональному та глобальному контексті. Це цілком відповідає статусу партнерства двох країн, яке офіційно визначене як «глобальне»;
-Центр “Нова Європа” спеціально до Форуму підготував унікальне дослідження, в якому порівняв інструменти впливу Китаю і Росії в Європі та Азії. Один із висновків: Китай веде себе більш миролюбно в Європі і більш агресивно в Азії, Росія ж – навпаки;
-Японія раніше робила акцент на регіональному вимірі співпраці з Україною – Токіо, наприклад, особливо цікавився кооперацією з ГУАМ. Наш центр привертає увагу до нових перспективних напрямків взаємодії – зокрема до можливості взаємодії Токіо з Люблінським трикутником (Україна, Польща, Литва). Саме тому вперше відбувається дискусія Люблінський трикутник плюс Україна за участі також експертів з Польщі та Литви (екс-міністра закордонних справ Лінаса Лінкавічюса).
Кунінорі Мацуда, Посол Японії в України:
-Форум вкрай своєчасний – якраз напередодні, 26 січня наші країни відзначали 30-річчя встановлення дипломатичних відносин. Я входив до команди японських дипломатів, які тридцять років тому працювали над закладанням основ співпраці двох держав;
-Японія буде і надалі послідовно підтримувати суверенітет і територіальну цілісність України. Цінуємо її спокійну і стриману відповідь на нинішню ситуацію, спровоковану Росією. Японія разом із G7, міжнародною спільнотою підтримуватиме і допомагатиме зусиллям України з досягнення миру, стабільності і процвітання в регіоні;
-Як і Європа, Східна Азія стикається з серйозними викликами у безпековій сфері. Наприклад, односторонні намагання Китаю зі зміни статус-кво в Східно- і Південно-Китайському морях. Інший приклад – недавні провокаційні дії Північної Кореї (зокрема, ціла серія запусків балістичних ракет). Ми також були свідками спільних військових навчань Росії і Китаю в Японському морі і західній частині Тихого океану. Усі ці дії загрожують миру і безпеці Японії, усього регіону і світу;
-Незважаючи на те, що Україна і Японія розташовані далеко одна від одної, вони практично сусіди – з деякими країнами між ними. Наше безпекове середовище цілісне, неподільне і взаємопов’язане;
-Більше тридцяти років минуло з часу краху Радянського Союзу і створення нового світового порядку, який ми всі вітали з ентузіазмом. Сьогодні світ постав перед найбільшою кризою. Ми потребуємо мудрості і тверезого мислення більше, ніж будь-коли. Сподіваюсь, цей форум зробить свій внесок у пошук рішення нинішньої кризи.
Сергій Корсунський, Посол України в Японії:
-Ситуація навколо України викликає великий інтерес в Японії. У ці дні відбувається вироблення політики Токіо щодо напруги на нашому кордоні. Ми є свідками координації спільних дій G7; нещодавно відбувся онлайн-саміт між Японією і США, у ході якого обговорювалося і питання України;
-У Японії чітко розуміють прямий зв’язок між тим, що відбувається в нас, і тим, що буде відбуватися в Азії;
-На усіх переговорах з японськими урядовцями повторюється думка про те, що принцип про незмінність державних кордонів силою має дотримуватися у будь-якій точці земної кулі. Має також дотримуватися принцип вільного мореплавства – це в однаковій мірі стосується Азії, Європи, Африки і Америки;
-Київ і Токіо мають продовжувати взаємодію, незважаючи на тиск Росії. Сподіваюся, що російський тиск і військова присутність не завадять нашій економічній співпраці.
Японія – це м’яка суперсила: до її думки прислухаються в регіоні і їй довіряють; на неї орієнтуються країни всієї Південно-Східної Азії. Тому думка Японії для нас важлива не лише в двосторонньому аспекті.
-Японська преса зараз стала більш об’єктивною, ніж півтора року тому. Ми бачимо реальне бажання поїхати в Україну – відчуваю величезний інтерес зі сторони японських журналістів.
-Дуже важливо говорити про безпекові виклики і про те, що світ єдиний, глобалізований. Ефект метелика у цьому випадку справді діє: якщо щось станеться в Тихому океані, то це відгукнеться в Атлантичному.
Із дослідженням Центру «Нова Європа», в якому ми порівнюємо інструменти впливу Китаю й Росії в Азії і Європі, яке було підгтовлене спеціально до Форуму, можна ознайомитися за посиланнями:
українська версія – https://bit.ly/32BjtS5
англійська – https://bit.ly/35uAyy7
Автори дослідження – Сергій Солодкий та Наталія Бутирська. Авторка ідеї – Альона Гетьманчук.
Відеотрансляція двома мовами доступна в соціальних мережах:
Українська мова – https://bit.ly/3ADe09Q
Англійська мова – https://youtu.be/vcd5owQpNi8
Ключові тези спікерів першої панелі тут.
Ключові тези спікерів другої панелі тут.
Ключові тези спікерів третьої панелі тут.
Презентації спікерів:
Сета Макото, тут.