“Наразі позицію НАТО щодо заявки України на членство в Альянсі можна сформулювати як “двері відкриті, про інше поки не говоримо”. Так Альона Гетьманчук, директорка Центру «Нова Європа» прокоментувала українську заявку на членство в НАТО та реакцію на неї в Альянсі в ефірі телемарафону «Єдиних новин».
Відповідаючи на запитання про схожість подачі Україною заявок на членство в ЄС та НАТО, Альона Гетьманчук вказала на деякі подібні моменти, але звернула і на суттєві відмінності. Зокрема, вона нагадала, що чимало членів ЄС із самого початку виступали проти надання кандидатського статусу – утім, Україні вдалося переламати цю ситуацію фактично за два місяці.
Водночас вона звернула увагу, що при подачі заявки на членство в ЄС перед Україною були певні проміжні кроки на шляху до членства в ЄС. Зокрема, Київ не мав навіть офіційно задекларованої перспективи членства зі сторони ЄС. У випадку з НАТО існує рішення Бухарестського саміту від 2008 року, в якому чітко вказано, що Україна та Грузія будуть членами Альянсу. «Де-факто у нас уже є кандидатство на членство в НАТО», – зазначила директорка «Нової Європи».
«Далі на шляху до НАТО перед нами є два маршрути: або План дій щодо членства (який Україна давно «переросла») або ж, власне, саме членство. Єдиним проміжним етапом може бути хіба що певна дорожня карта до членства, але точно не Плані дій щодо членства», – висловила думку Альона Гетьманчук.
Вона також звернула увагу на іншу відмінність поданих заявок до ЄС і НАТО: «Тема членства України в ЄС не була такою токсичною. Щодо НАТО, на жаль, інша ситуація: є чимало політиків в країнах Альянсу, котрі вважають, що саме наша амбіція приєднатися до НАТО була однією з причин повномасштабної війни». Побоюючись подальшої ескалації (зокрема використання ядерної зброї), вони можуть сприймати нашу заявку як ескалаційний крок. Країни НАТО також мають занепокоєння, що членство України в Альянсі може спровокувати Третю світову війну.
Відтак на сьогодні позиція НАТО виглядає так: «Двері НАТО відчинені, а про інше ми сьогодні не говоримо», – зробила висновок Гетьманчук.
«Якби головним критерієм для членства в НАТО була спроможність протистояти російській армії, то нас би прийняли буквально за одну ніч. Але є й інші критерії. Зокрема, військова взаємосумісність, яка суттєво посилилась ще до масштабної війни, але особливо за останні сім місяців. Проте так само має бути досягнута і політична взаємосумісність. Простіше кажучи: країни-члени НАТО мають бачити в нас своїх – так, як було у випадку з Фінляндією і Швецією», – висловила думку директорка «Нової Європи». Зокрема, за її словами, у цьому випадку можуть бути питання щодо боротьби з корупцією, верховенства права в Україні – і в цьому плані нам допомагатиме курс на членство в ЄС (оскільки ми проводимо відповідні реформи для прогресу на шляху до ЄС).