«Виключення Росії з Ради Безпеки ООН надало б нам низку практичних інструментів, які допомогли б краще протистояти агресії і притягнути Росію до відповідальності», – прокоментувала аналітикиня Центру «Нова Європа» Маріанна Фахурдінова в ефірі Радіо НВ, присвяченому нещодавній заяві МЗС України щодо необхідності позбавлення Росії статусу постійного члена РБ ООН.
За словами аналітикині, така заява є першим офіційним кроком у напрямку виключення Росії з Ради Безпеки ООН, хоча неофіційно це питання Україна регулярно порушувала ще з 2014 року.
Як пояснила експертка, згідно зі статутом ООН, виключити постійного члена з Ради Безпеки ООН майже неможливо. «Існують шляхи реформувати Радбез, але це має відбуватись за згодою усіх постійних членів. Поки ми маємо РФ в цьому органі, сподіватись на будь-яку реформу РБ ООН не варто», – додала Фахурдінова.
Саме тому Україна апелює до того, що Росія у принципі нелегітимно обіймає місце постійного члена РБ, як ніби-то правонаступниця СРСР, і має пройти процедуру перевступу до організації. Таке рішення ухвалюватиметься Генеральною Асамблеєю, тобто усіма державами-членами ООН. Аналітикиня Центру «Нова Європа» зазначила, що аби успішно виключити Росію з Ради Безпеки, Україні потрібно буде заручитись підтримкою великої кількості держав світу.
Також, як пояснила Маріанна Фахурдінова, виключення Росії з Ради Безпеки має на меті розблокувати певні інструменти тиску на Росію у питанні військової агресії проти України.
«Рада безпеки ООН – це ключовий орган ООН, який може ухвалювати резолюції, що будуть обов’язковими для виконання усіх держав-членів ООН.
Зокрема, Рада Безпеки може ухвалити резолюцію, яка сприяла б залученню більшої кількості країн світу до санкційної політики проти Росії.
Крім цього, на запит РБ ООН Міжнародний кримінальний суд може почати розслідування злочину агресії Росії проти України. Наразі суд не має юрисдикції розслідувати цей злочин, адже Росія не є стороною Римського статуту. Передача справи до МКС уможливила б притягнення керівництва Росії до відповідальності за скоєння злочину агресії», – пояснила алітикиня Центру «Нова Європа».