“Непотрібно і навіть небезпечно ставити знак рівності між безпековими зобов’язаннями, які вже сьогодні пропонують окремі країни та реальною безпековою гарантією, яку надає членство в НАТО та стаття 5. Урівнюючи ці опції, ми втрачаємо фокус і підважуємо ціль з досягненням запрошення для України у Вашингтоні”, – заявила Альона Гетьманчук, директорка Центру “Нова Європа», під час панельної дискусії “На шляху до членства в НАТО: Україна як безпековий гарантер Європи”.
24 липня в Медіа центрі Україна – Укрінформ відбулась панельна дискусія, під час якої експерти обговорили підсумки саміту НАТО, як Україна може трансформувати здобутки у Вільнюсі у чіткі та досяжні зобов’язання, що члени Альянсу намагаються не помічати та до чого може призвести подальше ухилення від рішучих кроків з відновлення довгострокового миру в Європі.
Під час дискусії Альона Гетьманчук розповіла про підсумки саміту та подальші кроки України для успіху у Вашингтоні. Нижче подаємо ключові тези:
- Важливо вже зараз визначити пріоритети для саміту НАТО у Вашингтоні, окреслити цілі, які Україна хоче досягнути і синхронізувати спільну позицію влади, експертної спільноти, громадянського суспільства та всіх тих, хто підтримує Україну у країнах-членах Альянсу;
- Україна має чітко артикулювати критерії вступу, на кшталт семи рекомендацій ЄС, та погодити їх з НАТО. Києву потрібно діяти проактивно, пропонувати власне бачення і діяти відповідно до погодженого плану;
- Україна має активно включатися в дискусію, яка точиться навколо альтернативних моделей безпекових гарантій в країнах-членах НАТО, і пояснювати, чому тільки членство в Альянсі може стати єдиною гарантією безпеки для Києва.
Нижче доступний повний запис панельної дискусії.