Події
Ключові месиджі спікерів першої панелі 3rd EU Accession Exchange Forum
3 жовтня 2024, 16:01

Вашій увазі ключові месиджі спікерів першої панельної дискусії “Геополітичне розширення ЄС повертається. Чи принесе воно результати?” під час 3rd EU Accession Exchange Forum:

 

Юліан Гроза, Директор, Інститут європейської політики і реформ (IPRE) Молдова, член Вищої Ради безпеки Республіки Молдова:
  • Геополітична позиція ЄС завжди давала результат, коли Євросоюз серйозно ставився до своєї геополітичної ролі. Розширення завжди було відповіддю на війну. І ми бачимо, що ЄС сприйняв свою роль більш серйозно. Ще й тому, що це внутрішня безпека ЄС.
  • Коли ми бачимо заяви Президентки фон дер Ляєн, у яких згадується, що ця Європейська Комісія буде Комісією з розширення, яка буде готова прийняти нових членів, це ще одне підтвердження того, що ЄС сьогодні дуже серйозно ставиться до своєї геополітичної ролі розширення. Отже, від нас, країн-кандидатів, залежить чи зможемо ми досягти результатів і, чи розуміємо ми, який важливий геополітичний момент це для нас.
  • Розширення ЄС без членства в НАТО є викликом. Це виклик, тому що розширення ЄС і НАТО є незалежними. Ці процеси не взаємопов’язані. ЄС має власну політику, а розширення НАТО має свою.
  • Для таких країн, як Молдова, якщо Україна приєднається до НАТО, розширення Альянсу для Молдови буде питанням часу. Водночас у Молдові за останні два з половиною роки зростає підтримка вступу до НАТО. І це була в основному відповідь на поточні реалії. Люди почали розуміти й усвідомлювати, що нейтралітет – це не захист від такого агресора, як Росія.
  • Якщо говорити про зв’язок між ЄС і НАТО, то вступ до НАТО не є гарантією розширення ЄС. Більшість країн Західних Балкан, які роками були кандидатами на вступ до ЄС, вступили до НАТО, але не до ЄС. Як я вже згадував, ми всі повинні працювати, але головне для НАТО і ЄС – це безпека й оборона. Сьогодні ми бачимо, що ЄС починає серйозно розглядати оборонну політику, а також, маленькими кроками, рухається до розуміння того, що безпека й оборона мають стати одним із критеріїв для розширення ЄС. 

 

Яна Кобзова, аналітикиня ECFR, колишня дипломатична радниця Президента Словаччини:
  • Україна довела, що вона робить надзвичайні речі не тільки у своїй здатності протистояти більшому сусіду; Україна здатна виправляти та змінювати час. Час летить в Києві по-іншому, він пришвидшений. Ви змогли перенести цю властивість у ЄС, ви дійсно ухвалюєте швидші рішення.
  • Рішення 2022 року щодо розширення оголосили великим геополітичним рішенням для Європейського Союзу. Такі рішення завжди були геополітичними. Але це не означає, що процес буде лише таким. Він буде заснований також на заслугах (merit-based). Політика в такому процесі не дозволятиме схитрувати, але може допомогти із прискоренням. І я думаю, що саме тут Україна знаходить правильний баланс.
  • Є багато речей, які Європейський Союз має зробити, аби доєднати нові країни. Це не виправдання, аби не розширюватися, але це питання має поставати, коли ми говоримо про вступ. Ви не хочете вступити у маленьку версію ООН. Ви хочете вступити в союз, який здатний  приймати сміливі та правильні рішення, а не лише рішення, засновані на найменшому спільному знаменнику. Ця розмова має відбуватися паралельно з процесом розширення.

 

Модераторка: Кармен Клаудін, Старша наукова співробітниця, Барселонський центр міжнародних відносин (CIDOB):
  • Ми повинні запитати себе, чи справжні політичні актори (країни-члени ЄС та їхня громадська думка) усвідомлюють, що війна виштовхнула нас, ЄС, за межі нашої зони комфорту до нинішнього політичного руху. Ми маємо бути трансформативною потугою. Війна змушує нас змінюватися і багато в чому переосмислювати себе.
  • Можна сказати, що Україна нас змінила. Тому для мене недостатньо закликати Україну, Молдову чи Боснію виконати домашнє завдання, щоб отримати членство. Звичайно, це потрібно, але цього недостатньо. Ми, країни-члени ЄС, також повинні досягти певних результатів, якщо хочемо скористатися цим важливим геополітичним моментом.
  • Я не бачу, як розширення НАТО можна виключити з рівняння, тим більше, що безпека зараз є головним пріоритетом для нас та України. І з перспективи закінчення війни, яке відбудеться до перед розширенням ЄС, гадаю, настав час подумати і запитати себе, чи не слід нам сприяти розширенню НАТО перед розширенням ЄС, як це було у випадку з країнами Центральної Європи.

Ключові месиджі Ігоря Жовкви, заступника керівника Офісу Президента України, дипломатичного радника Президента України доступні тут, Катаріни Матерново, Посла Європейського Союзу в Україні, – тут.

Переглянути запис Форуму можливо тут.

ФОТО-звіт доступний за цим лінком.

Форум організовано Центром «Нова Європа» у партнерстві з Офісом Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Міжнародним фондом «Відродження», Європейською радою з міжнародних відносин, Інститутом європейської політики та реформ,  (Молдова), Центром ліберальної сучасності (Німеччина), та виданням «Європейська правда». Форум відбувся за підтримки ЄС у рамках проєкту «Європейське відродження України», який реалізує Міжнародний фонд «Відродження».

Команда Центру “Нова Європа” щиро вдячна за широке медіа висвітлення події інформаційному агентству УКРІНФОРМ.

 

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!