Події
Найцікавіші думки Олени Галушки під час презентації опитування “Зовнішня політика і безпека”
14 грудня 2024, 12:00

10 грудня Центр «Нова Європа» організував презентацію результатів соціологічного опитування «Зовнішня політика і безпека. Настрої українського суспільства». У події взяли участь представники дипломатичного, експертного і медійного середовища.

Детальні результати опитування доступні на сайті Центру «Нова Європа».

У межах опитування було охоплено широкий спектр зовнішньополітичних та безпекових питань: зокрема, гарантії безпеки для України, формати вступу до НАТО, вступ до ЄС, передумови для початку потенційних переговорів щодо завершення війни, рівень довіри до закордонних інституцій та лідерів тощо.

Олена Галушка, Членкиня Правління Міжнародного фонду «Відродження», Співзасновниця Міжнародного центру перемоги України (ICUV), Членкиня Центру протидії коркупції, виступила в ролі експертки-спікерки та прокоментувала результати опитування:

  • На мою думку, некоректно прив’язувати твердження про корумпованість країни до прогресу вступу до НАТО. Бо така комунікація підриває довіру до роботи по боротьбі з корупцією. Адже одна із основних сил, фундаментальна база боротьби з корупцією – це прозорість у роботі журналістів-розслідувачів, зусиллях громадянського суспільства, коли все виноситься назовні для того, щоб адекватно «поставити діагноз» і «підібрати лікування». Коли цей процес «діагностування» прив’язується до відсутності прогресу в вступ до НАТО, це підриває довіру до антикорупційної діяльності.
  • Показник у 63% від опитаних, які вважають, що Україні потрібен тиск ЄС і США, аби подолати корупцію, хоча і знижується з кожним роком, але все одно має досить високий рівень. Хоча необхідно чітко розрізняти, хто є рушієм змін у суспільстві. Адже часто наші партнери вважають, що боротьба з корупцією, реформи в сфері верховенства права, нав’язані Україні ззовні, а ми їх тут виконуємо, тому що так просить ЄС, так просить МВФ чи інші партнери. Це не так, бо у 2013 році українці чітко прокомунікували свою суб’єктність в цьому процесі, вийшовши на Майдан за правосуддя, справедливість  під прапорами Європейського Союзу. Тобто євроінтеграція для українців – це не є самоціль, це є інструмент досягнення усіх необхідних реформ в Україні.
  • Зараз обговорюється велика кількість різних так званих «мирних» планів, і поки не зрозуміло, що в тих планах може бути. Проте є один доволі небезпечний пункт, який може бути використаний для переговорного процесу, – це питання зняття санкцій з РФ.  Важливо розуміти, що є 300 мільярдів доларів активів російського Центробанку, які наразі заморожені в країнах групи Семи. Ці гроші вже  частково вже почали працювати на Україну. Наприклад, Данія разом з ЄС вклали частину доходів за 2024 рік у виробництво української зброї. Франція замовила гаубиці Цезар та іншу зброю в себе, яка надійде для України. Але якщо зараз відбудеться розмороження цих коштів, і вони будуть повернуті Росії, замість того, щоб вкладати їх у відбудову, закупівлю зброї Україні, то цей ресурс буде означати майже два російські воєнні бюджети на наступний рік (у планах на 2025 рік – 140 млрд. дол), які вони зможуть вкласти в ракети, дрони, танки і так далі, щоб вбивати українців і ЄС. Ці кошти мають бути передані Україні якнайшвидше.

Як відбувалась презентація опитування – докладно у репортажі.

Фотозвіт події тут.

Запис українською тут.

Запис англійською тут.

Нагадаємо, це третє поспіль опитування, ініційоване ЦНЄ. Результати першого опитування  можна знайти тут, другого – тут.

Презентація результатів опитування організована у рамках проєкту за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Опитування здійснене дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення Центр «Нова Європа».

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!