Центр «Нова Європа» здійснив третій адвокаційний візит до Японії з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
У період з 18 по 20 лютого відбулась низка високопоставлених зустрічей в Міністерстві закордонних справ, Міністерстві оборони, з представниками безпекової команди Премʼєр-міністра, з керівництвом JiCA (японський USAID), з представниками великого японського бізнесу, цілою низкою експертів та провідними медіа.
“На всіх офіційних зустрічах – запевнення, що попри зміну уряду у Японії та Адміністрації США політика Токіо щодо підтримки України залишається незмінною і фіксація вже наданої допомоги Україні (на рівні 12,1 млрд дол)”, – зазначає Альона Гетьманчук, директорка Центру “Нова Європа”.
Таке політичне рішення цілком логічне з огляду на настрої в японському суспільстві: з першого року повномасштабної війни рівень підтримки України тримається близько 80%. Наразі основний напрямок підтримки – гуманітарна сфера.
Багато питань від японських партнерів стосувалися відносин України із США. Японці на рівні премʼєра Ішіби отримали запевнення вже від Трампа, що Америка залишається надійним безпековим гарантом, і на зустрічах з експертною делегацією випромінювали впевненість з цього приводу. Однак драматичні дипломатичні потуги Вашингтона щодо завершення війни РФ проти України, стрімка девальвація американських союзників та альянсів у світі, а також заяви щодо можливого запровадження Штатами тарифів місцями почали підточувати зовні непохитний спокій.
“Очевидно, Токіо буде робити все для того, аби її безпековий альянс зі США був збережений та навіть посилений і за Трампа, але не варто забувати і про такі факти з історії, як той, що Японія у свій час була єдиною країною G7, котра виступила проти розширення цього формату до G8 за рахунок включення РФ”, – наголосила директорка “Нової Європи”.
За словами Альони Гетьманчук, проговорили як і нагальні та дуже конкретні потреби України, так і ідеї, де можна було б посилити українсько-японське партнерство, котре все більше набуває ознак стратегічного, хоча формально все ще залишається “особливим глобальним”.
Адвокаційний візит до Японії здійснений Центром «Нова Європа» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».