Аналітика
100 днів Трампа і 90% українців
29 квітня 2025, 16:15
автор: Центр "Нова Європа"

Майже 90% українців не довіряють Дональду Трампу, який якраз відзначає свої сто днів перебування на посаді президента США.

Центр «Нова Європа» наприкінці кожного року замовляє соціологічні дослідження. Традиційно в ньому ми ставимо запитання українцям, наскільки вони довіряють тому чи іншому закордонному лідеру чи лідерці.

Попри те, що Трамп на момент останнього опитування ще не був інавгурований, «Нова Європа» все ж поцікавилася оцінкою респондентів і стосовно нього. Результат був доволі оптимістичним – торік майже половина (44,6%) українців висловили свою довіру до нового американського лідера.

Дехто міг би вважати цей рівень довіри занизьким. Проте на тлі інших європейських країн українська оцінка була справді високою. Кількома місяцями перед нашим опитуванням Pew Research Center зʼясував, що у Франції Трампу довіряло 16%, у Британії 30%, найприхильнішою виглядала лише Угорщина з довірою в 37%.

У такій доволі високій українській оцінці ми вбачали як і загальне розчарування нерішучою політикою адміністрації Джозефа Байдена щодо підтримки України, так і очікування на відновлення миру з огляду на обіцянки новообраного президента.

Зважаючи на активні миротворчі зусилля Трампа, на сто днів його президентства, Центр «Нова Європа» звернувся до своїх давніх партнерів з Info Sapiens, аби вони запитали українців, наскільки ті довіряють президентові США зараз – станом на середину квітня 2025 року.

  • Результат виявився неочікуваним:

Повністю довіряю / скоріше довіряю 7,4%

Скоріше не довіряю / зовсім не довіряю 89 %

  • Для порівняння показники станом на листопад 2024 року:

Повністю довіряю / скоріше довіряю 44,6%

Скоріше не довіряю / зовсім не довіряю 47,2%

Те, що кількість недовірливих громадян зросла фактично удвічі за такий короткий проміжок часу (менше пів року), слугує особливо гучним сигналом стратегічному партнеру: вочевидь, варто щось змінювати в підходах… Адміністрація Дональда Трампа вже не раз демонструвала, що здатна чути резонні аргументи і корегувати свою політику. З останніх таких коректив, наприклад, невключення до мирного плану пункту про обовʼязкові президентські вибори.

90% – це надто високий показник, аби його ігнорувати. Йдеться не просто про емоцію і ірраціональні настрої. 90% – це заклик до Сполучених Штатів змінити підходи до України, які, як виглядало, почасти мали більше спільного з реваншистським баченням Росії, аніж із міжнародним правом.

Імовірно, за цим показником стоїть не просто розчарування через те, що швидке відновлення миру не вдалося, але і через те, якими способами до миротворчої мети намагається йти Білий дім. Нагадаємо, наприклад, що Дональд Трамп вважав передчасним обговорення гарантій безпеки для України. У свою чергу, як показувало наше минулорічне опитування, більшість українців (64,1%) вважала, що на переговори з Росією йти не варто, якщо Україна не отримає реальних безпекових гарантій зі сторони Заходу. Аргумент – Росія знову почне війну після нетривалої паузи.

Чи почує Дональд Трамп занепокоєння 90% українців? Українське суспільство тонко відчуває зміни в підходах закордонних лідерів – і відповідно реагує. У рейтингах довіри «Нової Європи» бували злети одних політиків і падіння інших. Можливо, наприкінці цього року побачимо показник у 90%, але вже зі знаком плюс – як вияв довіри Трампові. Українське суспільство завжди демонструвало вдячність тим лідерам, які доводили рішучість у підтримці України.

З минулорічним соціологічним опитуванням Центру «Нова Європа» можна ознайомитися за цим посиланням: https://neweurope.org.ua/wp-content/uploads/2024/12/Annual-Opinion-Poll-Results_ukr_print.pdf

Результати соціологічного опитування люб’язно опублікувало видання “Європейська правда”.

Дослідження було проведено ТОВ «ІНФО САПІЄНС» на замовлення Центру «Нова Європа» у період із 10 квітня по 24 квітня 2025 року. Вибірка дослідження складає 1000 респондентів. Опитування проводилося методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted tele- phone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна населенню України віком 16+ за статтю, віком, регіоном, розміром населеного пункту проживання до повномасштабного вторгнення відповідно до останніх наявних даних Державної служби статистики України на 01.01.2022. Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,1% з вірогідністю 0.95%. Опитування не проводилось на тимчасово окупованих територіях АР Крим, м. Севастополя, Донецької і Луганської областей та інших, що перебувають під окупацією, а також територіях, де відсутній український мобільний зв’язок. 

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!