Михайло Самусь, директор, New Geopolitics Research Network, під час онлайн-брифінгу «Трамп – миротворець: як Україна оцінює зусилля нового президента США і що це означає для Азії» закликав партнерів в Європі, Азії та решті світу створити нову систему захисту демократичних цінностей від осі зла.
Нижче Вашій увазі ключові месиджі експерта, якими від поділився з лідерами думок азійських країн:
Сполучені Штати більше не виконують роль лідера в межах НАТО. Це є безпрецедентним сигналом, що надходить із Вашингтона. Водночас це підтверджує українські оцінки та пропозиції, адресовані нашим європейським партнерам, щодо необхідності розпочати формування стратегічної автономії та незалежної європейської системи безпеки й оборони. Така система може передбачати часткове використання інфраструктури НАТО, однак вона має будуватися передусім на європейських зусиллях щодо збільшення фінансування та бюджетної підтримки проєктів у сфері оборонної промисловості.
Не варто очікувати, що Сполучені Штати й надалі відіграватимуть роль основного гаранта безпеки для своїх союзників. Такий підхід більше не є актуальним. Вашингтон фактично виходить із процесу. Важливо спостерігати за тим, які меседжі лунатимуть від США до європейських членів Альянсу під час майбутнього саміту НАТО цього літа, і яким чином сторони вибудовуватимуть новий формат взаємин на тлі триваючої війни Росії проти України. Склалася ситуація, яка несе серйозну загрозу для євроатлантичної архітектури безпеки.
Демократичний світ, збудований після 1945 року, сьогодні руйнується. Ми маємо говорити про це відкрито. Разом із нашими партнерами в Європі, Азії та решті світу ми повинні створити нову систему захисту демократичних цінностей від осі зла.
Виникає дилема: що є доцільнішим для європейських і азійських демократій – намагатися повернути Трампа та США до довгострокових міжнародних зобов’язань чи зосередитися на розвитку співпраці між собою? Комплексна відповідь має поєднувати обидва підходи. Проте з урахуванням поточної геополітичної ситуації більш раціональним є поглиблення співпраці між демократичними державами при одночасному прагненні зберегти залученість США до системи союзів. Водночас я з обережністю оцінюю готовність Вашингтона підтримувати своїх партнерів у найближчі три-чотири роки.
Мій головний висновок полягає в тому, що всі країни та суспільства, які поділяють демократичні цінності, повинні й надалі сприймати їх як фундаментальні принципи. Неможливо укладати домовленості з воєнними злочинцями й тиранами, а потім намагатися побудувати справедливе та гідне майбутнє. В основі наших дій мають залишатися базові уявлення про моральність, що формують етичні орієнтири демократичного світу.
Відеозапис онлайн-брифінгу доступний англійською на Youtube-каналі «Нової Європи».
Онлайн-брифінг організовано Центром «Нова Європа» (Київ, Україна) у партнерстві з Prospect Foundation (Тайбей, Тайвань) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» (Київ, Україна).