Стаття вийшла в журналі “НВ” №17 від 16 травня 2019 року. Доступна за цим посиланням.
Амбіції генпрокурора Юрія Луценка та адвоката Дональда Трампа Рудольфа Джуліані зробили Україну співучасницею американського внутрішньополітичного скандалу, пише журнал НВ.
Для офіційного Києва подібна ситуація загрожує різким погіршенням відносин з Вашингтоном.
Генпрокурор vs посол
Скільки часу потрібно одній людині, щоб зіпсувати відносини двох країн? Як показує досвід українського генерального прокурора Юрія Луценка, для цього достатньо двох місяців: саме за цей термін керівник Генпрокуратури зробив обраного президентом Володимира Зеленського мимовільним учасником політичного протистояння в США, ускладнивши його майбутні відносини з главою Білого дому Дональдом Трампом.
Наприкінці березня Луценко заявив, що посол США Марі Йованович під час першої зустрічі з ним передала йому список осіб, яких «не можна переслідувати». За Йованович заступився президент Петро Порошенко, і скандал вдалося владнати. Однак кинуте Луценком вугіллячко продовжувало тліти.
У середині квітня Держдеп США вирішив на два тижні раніше терміну відкликати Йованович додому для планової ротації.
А потім з’явився особистий адвокат Трампа і екс-мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані, який роздмухав скандал. І те, що американець зробив це, стало наслідком другого кроку Луценка.
Сум’яття Джуліані
10 травня Джуліані в інтерв’ю часопису The New York Times заявив, що має намір приїхати в Україну. Адже окрім іншого його цікавило розслідування у справі газовидобувної компанії Burisma Group, якою володіє один із топ-чиновників часів Віктора Януковича Микола Злочевський.
В Україні структури Злочевського підозрювали у відмиванні брудних грошей людей з найближчого оточення четвертого президента, що вчинив втечу до РФ, а також в ухиленні від сплати податків.
11 травня особистий адвокат Трампа заявив про це американському телеканалу Fox News і озвучив причину: мовляв, в оточенні Зеленського є вороги Трампа і США. Він назвав лише одного «ворога» — ним виявився депутат Сергій Лещенко, який дійсно зараз співпрацює з командою новообраного президента України.
У політичних колах США Лещенко відомий тим, що став мимовільним учасником минулих виборів глави Білого дому, що відбулися в 2016-му.
Тоді основним суперником Трампа була демократка Гіларі Клінтон. А Лещенко оприлюднив так звану чорну бухгалтерію Партії регіонів. У цих паперах значилися неформальні виплати на загальну суму $ 2 млрд, які отримували від регіоналів різні «корисні люди». У списку був і американець Пол Манафорт, до 2013 року був політконсультантом Януковича. Його частка сягала $ 12,7 млн.
На американських виборах 2016-го Манафорт фігурував вже в ранзі керівника штабу Трампа. І команда Клінтон підхопила інформацію, оприлюднену НАБУ і Лещенком.
В результаті Манафорту довелося піти з поста, що кинуло тінь і на його боса. Далі було глобальне розслідування зв’язків Манафорта з українськими і російськими політиками, після чого політтехнолог і соратник Трампа опинився у в’язниці.
Коментуючи висловлювання Джуліані, Лещенко розповів, що це генпрокурор Луценко «продав» американцеві історію за участю Байдена-мол. і Злочевського. І зробив це глава ГПУ заради того, щоб зберегти за собою нинішню посаду, адже Зеленський має намір його звільнити.
Луценко, натякаючи на сина Байдена, підтвердив, що має документи про «мільйонні платежі» іноземним громадянам за їхню роботу в Burisma. І готовий передати їх американським правоохоронним органам. «Чи порушували вони [Байден-молодший та інші американці, які працювали в Burisma] американське законодавство? Судити не мені», — заявив генпрокурор.
Лещенко вважає, що своїми нинішніми діями Луценко втягнув Україну в брудну гру.
Зайвим доказом ролі, яку зіграв глава ГПУ в рішенні Джуліані, стало і проміжне в його інтерв’ю для Fox News висловлювання про те, що «Лещенко засуджений за втручання в американські вибори».
Сам же депутат пояснює, що на нього подав адміністративний позов Борислав Розенблат, вигнаний з БПП фігурант розслідувань НАБУ в бурштиновій справі: той вважав, що оприлюднена главою НАБУ Артемом Ситником і Лещенком інформація про чорну бухгалтерію і наявність у ній прізвища Манафорта завдала шкоди українським зовнішньополітичним інтересам. Й окружний адмінсуд Києва визнав обох відповідачів винними. Але рішення не набуло чинності, бо справу подали на апеляцію.
Накрутити Джуліані, переконавши в тому, що Лещенко вже засуджений, міг хіба що Луценко. Таку думку висловив в бесіді з НВ сам «ворог Трампа і США».
Небезпечна ситуація
«Ця тема буде розвиватися, доки у Байдена високі шанси [на успіх на чергових виборах в США]», — впевнений Балаш Ярабік, експерт Фонду Карнегі. Він побоюється, що втягування України у внутрішні проблеми США може закінчитися для офіційного Києва серйозними проблемами.
До обережності закликає і журналіст Кисельов: «Зараз не дай боже втягнутися у внутрішні американські політичні з’ясувки. Це буде надзвичайно необачною помилкою ще не сформованої адміністрації новообраного президента, який ще навіть не присягнув». Він вважає, що розслідування взаємин Злочевського і Байденів має проводитися в рамках надання міжнародної правової допомоги, незалежно і чесно, без будь-якого політичного контексту.
Кисельов упевнений, що Джуліані скасував візит в Україну не через Лещенка, а з тієї причини, що наразився на серйозну критику американських ЗМІ, які запідозрили адвоката Трампа в спробі втрутитися в розслідування, яке вигідне нинішньому американському президентові.
Президенту Зеленському, як вважає Ярабік, щоразу варто наголошувати, що співпраця ГПУ з американцями має бути професійною, а він особисто не може і не буде впливати на правоохоронні органи.
Також чимало залежатиме, на думку Каленюк, і від того, яку роль в американських виборах вирішив зіграти генпрокурор — на що він готовий піти, щоб лишитися на своєму посту.
«Доведеться докласти величезних зусиль для того, щоб погасити полум’я, яке свідомо чи випадково розпалив Луценко за допомогою Джуліані», — запевняє Олена Гетьманчук, директор центру Нова Європа.