Інтерв’ю Альони Гетьманчук для Nowa Europa Wschodnia (доступне польською мовою тут).
Войтек Войтасєвич: Якими є зовнішньополітичні пріоритети президента України Володимира Зеленського?
Альона Гетьманчук: Наразі робота над цим триває, тому пріоритети поки невідомі. Проте можна припустити, що якщо за часів Петра Порошенка зовнішня політика ґрунтувалася на відносинах із глобальними гравцями, то для Володимира Зеленського вона буде ґрунтуватися на стосунках із ними та з сусідами. Ціль європейської та євроатлантичної інтеграції України буде збережено, але вона матиме більш реалістичний та прагматичний характер. Тобто, на відміну від Петра Порошенка, новий президента не вимагатиме членства в ЄС та Плану дій щодо членства в НАТО. Слід також підкреслити, що для Зеленського зовнішня політика не матиме такої ваги, як для його попередника. Швидше вона буде інструментом реалізації внутрішньої політики.
Який конкретний план дій має президент щодо припинення війни на Донбасі та відновлення контролю над Кримом?
Цей план поки що це не оголошено, однак існує кілька паралельних треків. Перший – це той, в якому Україна може діяти поодинці, без схвалення Росії. Другий і третій – це ті, в яких не можна розраховувати на будь-який прогрес без згоди Владіміра Путіна. А саме, у першому випадку йдеться про гуманітарні питання та покращення умов життя мешканців окупованих територій (спрощення системи виплат пенсій, будівництво мосту у Станиці Луганській, покращення інфраструктури) та створення каналів зв’язку з мешканцями цих територій, де сьогодні панує російська пропаганда. У другому випадку ми маємо на увазі виконання Мінських домовленостей в обмін на встановлення перемир’я та початок виведення військ. Четвертим, окремим і водночас надзвичайно важливим напрямком є повернення українських моряків та більш широкий двосторонній обмін військовополоненими та солдатами.
Хто в адміністрації президента Володимира Зеленського відповідає за зовнішню політику? Хто може стати новим міністром закордонних справ в уряді «Слуги народу»?
За зовнішню політику відповідає Вадим Пристайко, колишній глава Місії України при НАТО і колишній заступник міністра закордонних справ України. Він надзвичайно професійний дипломат, відданий європейському курсу держави. Президент представив свою кандидатуру на посаду міністра закордонних справ України.
Чи є шанс покращити польсько-українські відносини зі створенням нового уряду в Києві?
Такий шанс є. Політична воля нового керівництва держави набагато більша, ніж у попереднього. Однак багато що залежить і від польської сторони. Усі закордонні кроки нового президента ретельно відстежують та коментують його політичні опоненти, тому всі домовленості між Україною та Польщею мають носити взаємовигідний характер.