Останні щонайменше чотири роки в політичних, дипломатичних та експертних колах в Україні і за її межами активно говорять про те, що, можливо, Придністровський сценарій – не найгірший варіант для України. Понад те, найкращий з найгірших.
Враховуючи зміну відповідальних за український напрям у Кремлі, 28 січня Центр «Нова Європа» організував в Києві публічну дискусію “Придністровський варіант для Донбасу: найкращий з найгірших?”, на якій Лео Літра презентував аналітичний документ “Дзеркальне відображення: що Придністров’я може підказати нам про Донбас?”.
Під час заходу учасники дискусії обговорили такі теми:
- Чому досвід Молдови у врегулюванні придністровського конфлікту важливий для України;
- Яка ціна поступок Російській Федерації та чи можуть вони допомогти врегулюванню;
- Як Україна може використати досвід Молдови для вирішення конфлікту на Донбасі.
Ключові тези спікерів:
Альона Гетьманчук, директорка Центру «Нова Європа»
- В Україні під «придністровізацією» конфлікту часто розуміють його замороження – тобто «збереження статусу-кво мінус бойові дії».
- І хоча виглядає, що ми вже наблизились до цього сценарію впритул, у середньо- та короткостроковій перспективі «замороження» конфлікту на Донбасі не відбудеться – це не автоматичний процес, за нього теж треба буде заплатити певну ціну.
- Дві суттєві відмінності між конфліктами у Придністров’ї та на Донбасі: це відсутність, у випадку України, прямих переговорів з сепратистами (так, як це відбулось від початку в Придністров’ї, коли Кишинів почав діалог з Тирасполем за “посередництва” Росії), і наявність спільного кордону з Росією (якого, на відміну, не має Молдова).
- Москві потрібне не суто Придністров’я, а вся Молдова. Так само їй потрібен не лише Донбас, а вся Україна.
Лео Літра, старший аналітик Центру «Нова Європа»
- Досвід Молдови у врегулюванні придністровського конфлікту показує, що поступки Кишинева на користь Росії не мали позитивного впливу на загальний процес врегулювання.
- З одного боку, придністровський сценарій може бути позитивним для України, адже він передбачає стабільний режим припиненна вогню. Втім, запровадження такого сценарію вимагатиме від України існування довгострокової стратегії з реінтеграції.
- Заморожений конфлікт є ніби якорем для Молдови, який не дозволяє рухатись їй далі, наприклад, у напрямку європейської інтеграції.
- Міжнародні актори не завжди грали конструктуивну роль у вирішенні придністровського конфлікту, часто вони чинили тиск на Молдову, спрямований на те, щоб остання пішла на поступки. Найбільш надійним партнером для Молдови були США.
- РФ бачить Придністров’я не лише як засіб тиску на Молдову, але і на Україну.
Андрій Веселовський, Надзвичайний і Повноважний Посол України, завідувач Центру міжнародних досліджень Дипломатичної академії України
- Україні потрібно дотримуватись жорстких правових підходів у врегулюванні конфлікту на Донбасі.
- Мені порівняння конфліктів у Молдові та в Україні видається недоречинм, адже у випадку України ми маємо кордон з Росією. Навряд чи на Донбасі припинять стріляти, адже у 2014 році російське суспільство та російська глибинка були сильно розколихані, тепер їх так просто не заспокоїти.
- Нам потрібно прийняти чітке та прозоре рішення щодо врегулювання конфлікту: ми рухаємось у правовій сфері чи «домовляємось»? Дотепер Україна лише «домовлялась», і все глибше загрузала у грі Росії. Чим довше будуть тривати такі домовленості, тим менше у нас буде шансів з цієї гри вийти.
- Для України придністровський варіант – це вбивчий сценарій.
Євген Єнін, заступник директора Українського інституту майбутнього
- В Росії існує два концепти щодо України: або зберігати конфлікт в теперішньому стані, як чинник впливу на український внутрішньо-політичний дискурс, або закріпити впливу Росії на всю Україну через консервацію військової присутності з подальшим фокусом на зібльшення політичного, економічного, культурного та інших впливів.
- Україні потрібно відштовхуватись від сценаріїв, які просуває Росія. Ми повинні проаналізувати чинники, що спровокували конфлікт, і ті чинники, які не дають йому згаснути.
- Кроки, які ми могли б винести з придністровського конфлітку для України. По-перше, що ми хочемо мати в результаті, який варіант вирішення конфлікту був би для нас прийнятним. По-друге, під ті задачі, які ми сформуємо, необхідно сформувати структуру і владну конструкцію (в Молдові – це Міністерство з реінтеграції).
- Україні варто повчитись у Молдови здатності відстоювати свої національні інтереси.
- Найбільша перемога 2014 року для України була в тому, що ми правильно визначили сторони конфлікту і закріпили це в переговорних інструментах.
Фотозвіт із заходу:
Публікація видана в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.
Думки та позиції викладені у цій публікації є позицією автора та не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження», Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE).