Ми у медіа
Пригоди росіян в Італії: навіщо Москва допомагає Риму боротися з коронавірусом
2 квітня 2020, 11:40
автор: Катерина Зарембо

Коментар асоційованої аналітикині “Нової Європи” Катерини Зарембо для “Сьогодні“.

 

Еммануель Макрон, незважаючи на всю його дружбу з Путіним, закликав Італію не п’яніти від допомоги Росії

From Russia with love (“З Росії з любов’ю”). Саме такі написи на вантажівках і обладнанні, яке Росія відправила до Італії, де від коронавірусу померли вже понад 12 тис. осіб. Більше тижня тому на військовій базі під Римом приземлилися 15 російських Іл-76. Відтоді скандал не вщухає. Неофіційно італійські військові розповіли ЗМІ, що 80% з прибулої до Італії російської гуманітарної допомоги ні на що не годиться. Дехто з них прямо говорив, що росіяни приїхали шпигувати, порівнюючи те, що відбувається, з “допомогою” СРСР Афганістану. Але, мабуть, головна мета Росії – це вказати на слабкі сторони Євросоюзу і домагатися через Італію ослаблення режиму санкції. І Україні цей фронт протистояння в жодному разі не можна проспати.

 

Російські фейки

В YouTube і Twitter можна легко знайти десятки відео і постів, як російські “КамАЗи” їдуть з італійської військової бази Пратика-ді-Маре (яка знаходиться неподалік Риму) до Бергамо – міста, що найбільше постраждало від коронавірусу.

Після телефонної розмови Володимира Путіна з італійським прем’єром Джузеппе Конте ввечері 22 березня 15 російських військових літаків Іл-76 приземлилися біля Риму. За повідомленнями Міноборони РФ, до Італії повинні були прибути висококласні російські військові вірусологи із засобами захисту, медичним обладнанням та мобільними комплексами на базі “КамАЗу” для аерозольної дезінфекції транспорту і території. І це в той момент, коли в самій Росії коронавірусу нібито не було, а на всіх ток-шоу і в Telegram-каналах вкидали, що COVID-19 придумали американці.

З самого початку російська піар-допомога була просто пронизана фейками. Взяти тільки пост в Twitter члена Ради Федерації Олексія Пушкова про те, що Польща не пропустила російські військові літаки з гумдопомогою для Італії через свій повітряний простір. Пізніше Пушков видалив свій пост, але МЗС Польщі таки викликав “на килим” посла Росії в Польщі Сергія Андрєєва для пояснень.

Не встигли літаки приземлитися, як відомий російський пропагандист Володимир Соловйов у своєму ток-шоу прямо сказав, що Італії варто порушити питання скасування санкцій проти Росії. Однак “зраду” було вже не зупинити. Спочатку в італійських ЗМІ з’явилася інформація, що серед прибулих до Італії російських військових вірусологів кілька були заражені коронавірусом. Але, незважаючи на всю абсурдність, ця інформація не підтвердилася.

Однак пізніше скандал вийшов на новий рівень, коли італійська газета La Stampa, з посиланням на джерела в Генштабі Італії, написала, що близько 80% російської допомоги ні на що не годиться. При цьому видання зазначає, що “російські військові вільно пересуваються територією Італії, за декілька кроків від баз НАТО”. І, можливо, так би все і затихло, якби російські ЗМІ не підігрівали тему за допомогою Італії в боротьбі з коронавірусом.

Спочатку на російських федеральних каналах пройшли сюжети, що мало не по всій Італії співають гімн РФ, а на вулицях прості люди в знак подяки вивішують триколори. Зрештою всі ці “новини” виявилися фейками. Відреагував навіть президент Франції Еммануель Макрон, який, незважаючи на всю його дружбу з Путіним, закликав Італію “не п’яніти від допомоги, яку надає Росія або Китай”.

 

Цілі Путіна

За словами асоційованого експерта Ради зовнішньої політики “Українська призма” Вікторії Вдовиченко, генерал-лейтенант, колишній командувач Об’єднаного оперативного штабу Марко Бертоліні тій же газеті La Stampa сказав, що російська допомога Італії дуже нагадує допомогу СРСР Афганістану свого часу.

“Росія таким чином намагатиметься послабити режим санкцій. Те, що європейці спізнилися з такою допомогою Італії, – це теж правда. І тут Росія дуже точково і ефективно взялася за це, показуючи зайвий раз вразливість ЄС і країн-членів. Я зверталася за коментарями до своїх італійських колег і всі п’ятеро сходяться на тому, що насправді італійці, прийнявши цю російську допомогу, не зрозуміли, що вони зробили. До речі, у вечірніх новинах телеканалу, який належить Сильвіо Берлусконі, показували, як росіяни допомагають в Бергамо. А журналіст, який коментував цей сюжет, сказав: “Росіяни серце віддають, щоб нам все вдалося”, – сказала нам Вікторія Вдовиченко.

Сайт “Сьогодні” поспілкувався і з українкою Ольгою Морабіто, яка вже давно живе на півдні Італії. За її словами, італійці дійсно вважають, що на тлі того, як від Італії відвернулися німці і американці, росіяни молодці, допомогли, направили 15 літаків.

“Це показали у новинах, так. Але лікарі до нас приїхали також з Куби, Албанії. І я б не сказала, що до російської чи якоїсь іншої допомоги прикута велика увага. Зрозумійте, у нас багато смертей. Великі сили кинуті на північ і в Бергамо. Ми більше стежимо за тим, де скільки людей захворює. У нас на півдні медицина гірше, ніж на півночі, до нормальної лікарні мінімум 100 км. А вірус почав спускатися на південь”, – пояснює сайту “Сьогодні” Ольга Морабіто.

Про російську “допомогу” Італії пишуть навіть швейцарські ЗМІ: “Російська допомога не безкорислива. Кремль роками намагається поліпшити свій імідж в Європі. Мета – позбутися європейських санкцій, введених через кризу в Україні. Москва також хоче позиціонувати себе як геополітичну альтернативу Вашингтону. Європа, яка дивиться на Схід, а не на Захід, – ось про що мріють в Кремлі”.

За словами асоційованого аналітика Центру “Нова Європа” Катерини Зарембо, насамперед дивує те, яку саме допомогу надає Росія Італії: мобільні комплекси для аерозольної дезінфекції транспорту і території не є поширеним засобом серед країн, які борються з коронавірусом; бригади російських фахівців, які повинні надавати “практичне сприяння”, повинні, як мінімум, володіти італійською мовою для співпраці з італійськими колегами; особовий склад з військових, які супроводжують конвой, також викликає питання.

“Так чи інакше, своєю акцією РФ досягає таких цілей:

  1. демонстрація російської солідарності в очах італійців (більша частина російської допомоги виявилася непотрібною італійцям, проте уваги їй було приділено більше, ніж, скажімо, допомозі Німеччини, яка взяла на лікування 50 італійських хворих);
  2. зміцнення і без того хороших відносин з Італією (як відомо, Італія є однією з найдружніших Росії країн в ЄС);
  3. підтримка партії “Ліга”, яка зараз не в уряді, втім, саме за призовом депутата від “Ліги” Паоло Грімольді почалася історія з гумконвоєм – насправді, по суті виглядає так, ніби прем’єр Конте просто затвердив те, що вже запустила “Ліга”;
  4. виклик НАТО – просування 600 км територією Італії, квартирування в казармах Генштабу ВС Італії виглядають епатажно на тлі того, як НАТО припинив роботу Ради Росія-НАТО через російську агресію в Україні 2014 року.

До речі, заснована Рада була саме в Римі 2002 року, тому не випадково саме Італія обрана плацдармом для таких піар-заходів”, – вважає Катерина Зарембо.

Україні, за словами експертів, варто ретельно проаналізувати дії Росії по відношенню до Італії. Адже офіційний Рим не раз демонстрував, що в ім’я дружби з Росією готовий порушити питання скасування режиму санкції проти РФ.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!