Аналітика
Відповідальне партнерство. Як війна Росії може змінити відносини між Україною та Японією
28 лютого 2023, 09:30
автор:

Повномасштабне вторгнення Росії мало помітний вплив на підходи Японії до України на різних рівнях. Передусім йдеться про безпрецедентну симпатію до України та українців з боку японського суспільства. На рівні японських політичних еліт зникло постійне зважування, як та чи інша політика щодо України вплине на діалог Токіо з РФ щодо вирішення питання Північних територій. Це розв’язало руки уряду Японії в питаннях підтримки України: Японія не лише закріпила за собою статус безумовного лідера у питанні підтримки України в Азії, але й скоротила відставання на окремих треках з країнами G7 (передусім це стосується санкційної політики). У найбільш критичному сьогодні для України військовому сенсі Японія не може конкурувати з іншими країнами Групи семи, і навіть зняття Токіо обмежень через зміну 3 принципів експорту озброєнь та технологій не спроможні зробити Японію повноцінним військовим контрибутором на рівні з іншими країнами G7 у короткостроковій перспективі — як через десятиріччями занедбані власні оборонні потреби, так і через все ще сильні пацифістські настрої і в політикумі, і в суспільстві через глибоко вкорінений образ Японії як країни, що любить мир (peace loving nation).

Однак Японія може стати одним із лідерів в інших питаннях. Передусім йдеться про питання ядерної безпеки, які дуже важливі і для Японії, і персонально для нинішнього прем’єр-міністра Фуміо Кішіди, а також про питання відновлення та відбудови України, враховуючи власний повоєнний досвід відбудови, досвід реконструкції після масштабних стихійних лих, а також участь цієї країни у відбудові інших поствоєнних держав (Японія, зокрема, зробила найбільший фінансовий внесок у відбудову Афганістану). Зокрема, роль Японії могла б бути досить помітною у реалізації масштабних інфраструктурних проєктів з використанням японських технологій. Двома важливими передумовами Японії для повноцінної участі у процесах відбудови в Токіо називають належний рівень безпеки та відсутність корупції у цьому процесі. Окремо потрібно виділити зусилля Японії з розмінування, котрі вже знаходять відображення у вигляді запуску окремої програми у партнерстві з Камбоджею. Візити впродовж наступних місяців прем’єра Кішіди до України та президента Зеленського до Японії (на саміт G7) відіграли б важливу роль не лише в контексті посилення порядку денного японського головування в Групі семи, але й в контексті переходу двосторонніх відносин на якісно новий рівень. Навіть попри те, що Японія — це країна, яка схильна надавати перевагу мультилатеральним форматам, а не білатеральним, про що також мають пам’ятати у Києві.

У січні 2023 року Японія розпочала головування у G7. Це сталось на тлі триваючого повномасштабного вторгнення Росії до України. Продовження Путіним кривавої агресії проти української держави безсумнівно вплинуло на визначення порядку денного японського головування у Групі семи. Безпрецедентна військова агресія на європейському континенті з моменту Другої світової війни так само вплинула і на українсько-японські двосторонні відносини. Що саме змінилось у двосторонньому діалозі, і як зробити так, щоб японське головування у G7 стало поштовхом до переходу двосторонніх відносин між Києвом та Токіо на суттєво новий рівень?

Більше читайте у дискусійній записці директорки Центру “Нова Європа” Альони Гетьманчук та старшого аналітика Лео Літри за посиланням.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!