Повномасштабне російське вторгнення 24 лютого змінило вектор україно-німецьких відносин: з економічного та енергетичного партнера Німеччина стала важливим союзником України у сфері безпеки та оборони. Водночас з огляду на дискусії, що тривають в українському і німецькому інфопросторах, може видатись, що наразі Німеччина недостатньо допомагає Україні, яка вже 9 місяців потерпає від російської агресії.
Усе це дає підставу прорефлексувати над питанням політики Німеччини щодо України, а також її ролі у російсько-українській війні. Про це сьогодні й дискутували на десятому німецькому сніданку “Zeitenwende: Яке місце посідає Україна у зовнішній політиці Німеччини?” українські експерти та можновладці з Послом ФРН в Україні Анкою Фельдгузен.
“Після 24 лютого Німеччина здійснила квантовий стрибок у своїй політиці щодо України та Росії, утім нам досі потрібна Zeitenwende (зміна) також у головах певних політиків, урядовців та громадян Німеччини,” – влучно зауважив один із учасників заходу.
Захід став фінальним десятим у низці німецьких сніданків у Києві, які вже не один рік організовує Центр «Нова Європа» у партнерстві з Інститутом європейської політики (Берлін). Прикметно, що і наш перший німецький сніданок у березні 2020 року відкривала саме пані Посол Німеччини.
На заході дискусанти у довірливому форматі не під запис охопили широкий спектр питань, що стосуються політики Німеччини щодо України у контексті російсько-української війни:
- Бачення Німеччиною перемоги України та ставлення до потенційних переговорів з Росією
- Роль та позицію Німеччини щодо вступу України в ЄС і НАТО
- Політику Німеччини щодо Росії після 24 лютого
- Інформаційну політику Німеччини у контексті відносин із Україною, а також важливість співпраці та комунікації з німецькими депутатами та урядовцями.
- Надання допомоги Україні, зокрема озброєнь та фінансового внеску ФРН для відновлення України.
“Німеччина є мотором в Європі та ЄС, саме тому ми схильні очікувати від ФРН більшого,” – підсумував один із учасників сніданку.
Фотозвіт із заходу доступний за посиланням.
“Німецькі сніданки” – це унікальний формат, який відбувається у Києві регулярно. Це продовження серії “Українських сніданків”, які з 2017 року організовує у Берліні Інститут європейської політики. Ініціатива “Німецьких сніданків” була розпочата з метою обговорення поглядів німецьких експертів та осіб, відповідальних за прийняття рішень щодо подій в Україні та Німеччині, та встановлення професійного діалогу між експертами обох країн.
Захід є частиною проєкту «Німецько-українська мережа аналітиків» (GURN). GURN спрямований на створення німецько-української експертної мережі, посилення експертизи в аналізі політики та просування спільних проектів співпраці. GURN проводиться Інститутом європейської політики (Берлін) у тісній співпраці з Фондом Демократичних Ініціатив імені Ілька Кучеріва (Київ), ініціативою з розвитку аналітичних центрів Think twice UA (Київ), Центром “Нова Європа” (Київ), за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини