Ганна Гопко, голова правління, Мережа захисту національних інтересів «ANTS», Голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах (2014-2019), під час онлайн-брифінгу «Трамп – миротворець: як Україна оцінює зусилля нового президента США і що це означає для Азії» закликала азійських партнерів активно діяти.
Нижче Вашій увазі ключові месиджі експертки, якими вона поділилася з лідерами думок азійських країн:
Те, що поставлено на карту в Україні, має значення як для країн та націй Індо-Тихоокеанського регіону, так і для всього світу. Одинадцять років тому, коли Росія вперше вторглася в Україну, вона діяла самостійно. Сьогодні ми спостерігаємо союз Росії та Китаю, який інституціоналізував свою співпрацю проти України, західних партнерів та демократичних держав. Українці добре усвідомлюють геополітичне значення перемоги України над Росією, подолання російського імперіалізму, стримування китайської експансії та, наразі, нового різновиду американського неоколоніалізму.
Ми маємо зосередити зусилля на побудові та зміцненні потенціалу “Коаліції охочих”, оскільки примушення України до капітуляції створює загрозу для всіх нас. Росія не готується до припинення вогню. Їхня мета — не лише Україна, але й уся Європа.
Підходи “Америка понад усе” або “Зробимо Америку великою знову” не повинні означати “США самі по собі” або “США проти своїх стратегічних партнерів”. Проте ми спостерігаємо заяви проти НАТО, напади на Європу та Україну. Це змушує такі країни, як Японія, Південна Корея та Тайвань, переосмислювати свої стратегічні відносини зі Сполученими Штатами, оскільки складається враження, що Трамп руйнує повагу до Америки та підриває її репутацію надійного партнера.
Нині мир або навіть тимчасове перемир’я неможливі без справедливості. Вкрай важливо підкреслити, що Трамп фактично допомагає Росії уникнути відповідальності за воєнні злочини, злочини проти людяності та інші злочини, що відбуваються. Усі ми повинні працювати активніше з американцями, пояснюючи їм, що поставлено на карту саме для них. Адже йдеться про національні інтереси та безпеку самих Сполучених Штатів — їхня оборонна система також потребує партнерів для виробництва озброєння. Американці не можуть виготовляти свої винищувачі та іншу військову техніку без співпраці з іншими державами, зокрема з демократичними країнами Тихоокеанського регіону. Усе це взаємопов’язано та взаємозалежно.
Україна є цінним активом для наших стратегічних партнерів: ми — єдина країна, що має унікальний практичний бойовий досвід у сучасній війні — застосування БПЛА, ведення електронної боротьби, розробка й виробництво дронів. Саме цей досвід необхідний Сполученим Штатам, країнам НАТО та іншим партнерам.
Надзвичайно важливо пояснювати американцям, що наївність щодо можливості “відокремити” Росію від Китаю, як зазначив один із конгресменів, є абсурдною та неможливою. Китайська та російська економіки, їхнє військове співробітництво та обмін розвідувальними даними тісно інтегровані. Єдиний шлях до збереження сили Америки — допомогти Україні перемогти Росію, а не плекати ілюзії щодо можливості відокремлення Росії від Китаю. Тому те, що робить зараз Трамп, суперечить фундаментальним принципам Америки й фактично послаблює її, віддаючи лідерство.
Сила Америки ґрунтується на міцних партнерських союзах та міжнародних організаціях. Наразі настав час говорити правду, переконувати американське суспільство через роботу з громадською думкою і водночас зміцнювати потенціал “Коаліції рішучих” країн, адже на кону стоїть не лише майбутнє України, а й наше спільне майбутнє.
Урок, який повинні засвоїти наші друзі та партнери в Тихоокеанському регіоні, полягає в тому, що допомагати Україні потрібно швидше. У них є можливості зробити свій внесок уже зараз. Не варто зволікати з рішеннями та сподіватися, що завтра Трамп змінить свою позицію. Якщо змінить — чудово. Але всі ми маємо бути готовими до найгіршого сценарію.
Відеозапис онлайн-брифінгу доступний англійською на Youtube-каналі «Нової Європи».
Онлайн-брифінг організовано Центром «Нова Європа» (Київ, Україна) у партнерстві з Prospect Foundation (Тайбей, Тайвань) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» (Київ, Україна).