Юрій Пойта, керівник секції Азіатсько-Тихоокеанського регіону, Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР), під час онлайн-брифінгу «Трамп – миротворець: як Україна оцінює зусилля нового президента США і що це означає для Азії» застеріг, що хибний мир між Україною та Росією може підірвати довіру союзників до США і поставити під сумнів надійність глобальних безпекових зобов’язань, зокрема в Азії.
Нижче Вашій увазі ключові месиджі експерта, якими від поділився з лідерами думок азійських країн:
Хочу окреслити поняття так званого «хибного миру» та структурувати основні ризики. Насамперед, одна з ключових ознак такого миру — його внутрішня нестабільність. Це означає, що режим припинення вогню постійно порушуватиметься з боку Росії. По-друге, відсутність ефективної системи стримування — Україна не матиме жодних гарантій безпеки. Таким чином, не буде важелів впливу на Росію задля скорочення її військових потужностей, обмеження наступальних можливостей чи запобігання новим вторгненням — як в Україну, так і до інших частин Європи.
Другою характеристикою хибного миру є його глибока несправедливість. Він підриває міжнародні норми, Статут ООН та принцип територіальної цілісності. Більше того, він легітимує так званий транзакційний підхід, коли довгострокові цінності й принципи жертвуються заради короткострокової вигоди — фінансової чи політичної.
Ми спостерігаємо небезпечну тенденцію підміни істини брехнею — зміну наративів та перекладання відповідальності з Росії на Україну, зокрема на найвищому рівні політичного керівництва Сполучених Штатів. Це ще один тривожний симптом хибного миру, який несе потенційно серйозні наслідки.
Перший — це зростання залежності Росії від підтримки та озброєння з боку Північної Кореї, яка, за оцінками, вже сьогодні забезпечує до 50% російських артилерійських боєприпасів. Крім того, Росія потребуватиме потужної технологічної підтримки з боку Китаю, що означає подальше поширення російських військових технологій до інших країн.
Другий блок наслідків стосується Китаю. У КНР можуть дійти висновку, що США більше не є надійним партнером для своїх союзників — що Вашингтон радикально змінює свою політику, відмовляється від партнерських зобов’язань і не готовий їх захищати.
Таке сприйняття в середовищі китайського керівництва може значно посилитися. Ми всі знайомі з китайським наративом про «занепад Заходу» та «зростання Сходу». Поточна слабкість США та ситуація в Україні лише посилюють цю тезу. Це також може підірвати стримувальний потенціал та підштовхнути Китай до більш рішучих силових дій.
Якими можуть бути наслідки хибного миру між Україною та Росією? Він серйозно зашкодить авторитету США в очах їхніх союзників. Уже сьогодні у Тайвані тривають активні дискусії щодо того, чи можна розраховувати на підтримку з боку США у разі агресії з боку Китаю. Подібні дебати точаться в Японії, Південній Кореї та інших країнах. Хибний мир може підірвати моральний дух цих держав і викликати серйозні сумніви щодо надійності глобальних безпекових зобов’язань.
Особливо хочу підкреслити: Україна не лише звертається до партнерів, зокрема в Азії, по підтримку — вона також готова зробити внесок у зміцнення їхньої безпеки. За понад три роки повномасштабної війни Україна накопичила унікальний досвід сучасного ведення бойових дій. Нам вдалося інтегрувати новітні військові технології в класичну військову стратегію. Йдеться, зокрема, про застосування різних типів дронів, систем радіоелектронної боротьби, антидронових технологій і морських дронів.
Україна готова ділитися цим досвідом і допомагати партнерам, зокрема в Азії, розвивати технологічний потенціал і зміцнювати власні оборонні спроможності.
Відеозапис онлайн-брифінгу доступний англійською на Youtube-каналі «Нової Європи».
Онлайн-брифінг організовано Центром «Нова Європа» (Київ, Україна) у партнерстві з Prospect Foundation (Тайбей, Тайвань) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» (Київ, Україна).