Одна зі стратегічних цілей Центру «Нова Європа» – підвищувати рівень зацікавленості європейських країн в Україні. З цією метою ЦНЄ долучився до проекту German Ukrainian Researchers Network – GURN та успішно провів навчальний візит до Києва для молодих німецьких аналітиків!
Візит був присвячений темі “Нові українські президент та парламент: післявиборчі тенденції, політичні пріоритети та погляд громадянського суспільства”.
Протягом тижня учасники відвідали близько 20 зустрічей з експертами з різних галузей та дізнались про зовнішньополітичні пріоритети України, європейську та євроатлантичну інтеграцію України, боротьбу з корупцією та впровадження реформ.
Ключові тези спікерів:
- Відносини України та ЄС не обмежуються лише тим, що Україна повинна зробити своє «домашнє завдання», це двосторонній процес. Будь-який учень потребує наставника, який би його направляв, вказував на помилки та допомагав їх виправити.
- Не все можна вирішити грошима – російську агресію не зупинити лише даючи кошти Україні, потрібна політична воля.
- Україна наразі нагадує лабораторію для пошуку ефективних інструментів боротьби з корупцією.
- Успішне впровадження реформ в Україні має також стратегічне значення, адже найбільш раціональний спосіб побороти «путінізм» – оточити Росію успішними державами, які стали б прикладом для наслідування.
- Реформа децентралізації може допомогти побудувати імунітет України від гібридної війни та сепаратистських рухів.
- Якщо ми вирішимо проблему з судовим управлінням, решта проблем у цій галузі буде розв’язати набагато легше.
- За 10 років після відкриття ринку землі приріст ВВП України від земельної реформи становитиме майже половину від теперішнього обсягу ВВП держави.
- Висвітлення українського газового питання в аналітичних роботах та мас-медіа Німеччини характеризується наявністю російських наративів, нестачею прямого цитування представників України та відсутністю критичного аналізу щодо ризиків від Північного потоку 2.
Під час візиту Лео Літра також виступив одним зі спікерів візиту та розповів аналітикам про європейську інтеграцію України: “Відмінність нової української влади від старої полягає у риториці: вони намагаються привабити людей та не бути надто радикальними. У багатьох випадках Зеленський поводить себе не лише як політик, а як громадянин.”
GURN (German-Ukrainian Researchers Network) – спільний проект аналітичних центрів Institut für Europäische Politik (ІЕР, Берлін), Центру “Нова Європа”, Фонду Демократичних Ініціатив імені Ільки Кучеріва та ініціативи “Think Twice UA”, спрямований на розвиток співпраці та зв’язків між німецькими та українськими аналітиками. Проект реалізується за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.
Фото-звіт з навчального візиту: