«Ми їдемо лівою стороною дороги, але не тому що ми в Британії і тут лівосторонній рух, а тому, що правої сторони дороги просто немає…», – зауважив одного дня у своєму відео колишній речник Представництва ЄС в Україні Давід Стулік, мандруючи східними регіонами України. Нині старший аналітик Центру «Європейські цінності» у Празі, але досі великий друг України Давід Стулік став сьогодні запрошеним гостем інавгураційного регіонального заходу Центру «Нова Європа», який ми провели у новому форматі «Єврокави».
«Єврокава у регіонах» – це неформальні дружні дискусії за кавою між лідерами думок з українських регіонів та дипломатами або експертами з ЄС про важливі питання європейської інтеграції в регіонах України. Сьогодні можновладці, експерти та журналісти з Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Сумської, Харківської та Херсонської областей обговорили з Давідом Стуліком співпрацю України та ЄС в останні два роки – з приходом до влади нового президента.
Учасники ділились своїм баченням євроінтеграції регіонів, успіхами та існуючими проблемами. Деякі з думок:
- Європейська інтеграція в регіонах – це не лише питання самоідентифікації, але і того, що люди хочуть покращення якості життя.
- Втім, часто ті речі, які можна «відчути на дотик» (відремонтовані дороги або збудовані дитячі садочки) і які фінансуються ЄС, населення сприймає як здобутки місцевої влади.
- Тож ЄС варто краще комунікувати ці речі, адже місцеві політики часто використовують міжнародно-технічну допомогу у своїх цілях.
- Водночас зводити євроінтеграцію до доступу до допомоги ЄС – неправильно. У регіонах розуміють, що євроінтеграція – це і про права людини, і про гендерну рівність, і про мобільність.
- Для кращого розвитку регіонів та запобігання відтоку талановитої молоді до столиці важливим є створення економічних кластерів та бізнес-асоціацій, що вже почасти відбувається за підтримки ЄС.
- Українські регіони мають великий потенціал для розвитку туризму. Це можна робити через інструменти, які надає ЄС, що сприятиме економічному розвитку областей.
- Тему європейської інтеграції варто включати у стратегії регіонального розвитку, що стимулювало б місцеву владу ставати стейкхолдерами європейської інтеграції.
Під час заходу старший аналітик Центру «Нова Європа» Сергій Солодкий також представив деякі знахідки опитування «Нова Європа цікавиться…», яке ми провели напередодні серед регіональних лідерів думок:
- Показником успішної євроінтеграції в регіонах найчастіше відзначали реформу децентралізації, фінансову підтримку модернізації інфраструктури, студентські обміни тощо.
- У регіонах також існує попит на експертизу щодо того, як приваблювати інвестиції та стимулювати економічне співробітництво з ЄС.
Наразі пропонуємо до вашої уваги деякі матеріали Центру “Нова Європа”:
- “Євромапа України” (рейтинг європейської інтеграції областей)
- “Від села до Брюсселя: що може зробити громада для успішної євроінтеграції?” (поради для місцевих можновладців)
Захід відбувся в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Центру «Нова Європа» та його партнерiв i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).