Текст виступу Масаші Накаґоме, Надзвичайного і Повноважного Посла Японії в Україні, під час Пʼятого Форуму Україна-Японія «Посилення особливого глобального партнерства. Україна та Японія на шляху до перемоги та справедливого миру», який відбувся 5 березня 2025 року.
Для мене велика честь звернутися до вас сьогодні під час П’ятого Форуму Україна-Японія. У світлі приголомшливих дипломатичних подій та змін, як ніколи важливо зміцнювати та поглиблювати співпрацю між Японією та Україною. Цей форум є важливою платформою для обговорення нагальних викликів, які стоять перед нашими країнами і міжнародним співтовариством.
Перш за все, дозвольте мені підтвердити, що позиція Японії щодо України залишається непохитною, незважаючи на швидку зміну глобального ландшафту. Будучи сильним і незмінним прихильником України протягом останніх трьох років, Японія і надалі твердо стоятиме поруч з Україною у важкі для неї часи.
У третю річницю повномасштабного вторгнення прем’єр-міністр Ішіба підтвердив незмінну прихильність Японії до України на Міжнародному саміті «Support Ukraine». Японія твердо переконана, що ця війна є не просто конфліктом, а відвертим актом агресії проти суверенної держави. Агресія Росії проти України є кричущим порушенням самих основ міжнародного порядку. Японія рішуче виступає проти будь-яких односторонніх спроб змінити статус-кво силою, чи то в Україні, чи то в Східній Азії, чи то будь-де в світі.
Безпека Євроатлантичного та Індо-Тихоокеанського регіонів тісно пов’язана з поглибленням співпраці Росії з Північною Кореєю у її війні проти України. Північна Корея підтримує Росію боєприпасами, ракетами, артилерією і навіть військами, кількість жертв яких, за повідомленнями, сягає тисяч. Неможливо уявити, щоб Північна Корея надавала ці ресурси, не очікуючи чогось натомість. Японія серйозно стурбована наслідками зростаючої військової співпраці між Москвою і Пхеньяном.
Безпекове середовище Японії стає напруженішим. Сьогодні на цьому Форумі ми обговоримо появу альянсу, який дехто називає «Чотири вершники Апокаліпсису», три з яких є географічними сусідами Японії.
Східна Азія – це регіон з кількома державами, які володіють масштабним військовим потенціалом, включаючи ядерну зброю. Хоча існує вирогідність поліпшення відносин між Японією і Китаєм, зберігаються суттєві виклики, як то односторонні спроби Китаю змінити статус-кво силою у Східно-Китайському морі, включаючи води навколо островів Сенкаку, а також у Південно-Китайському морі. Мир і стабільність у Тайванській протоці також важливі.
Розробка Північною Кореєю ядерної та ракетної зброї залишається абсолютно неприйнятною. Збільшення військової співпраці Північної Кореї і Росією, включно з розгортанням північнокорейських військ в Україні, викликає серйозне занепокоєння не лише в Україні, але й для регіональної безпеки Японії.
Крім того, минулого року спостерігалася активна військова діяльність Росії навколо Японії, де було порушення японського повітряного простору російськими літаками і спільні військові дії з Китаєм у повітрі і на морі біля Японії.
У відповідь на ці виклики адміністрація Ішіби підтвердила, що японсько-американський альянс є наріжним каменем для японської дипломатії та безпеки. 7 лютого прем’єр-міністр Ішіба відвідав Вашингтон для зустріч з президентом Трампом на вищому рівні, де вони домовилися тісно співпрацювати задля розбудови вільного і відкритого Індо-Тихоокеанського регіону та просування японсько-американського альянсу на нові щаблі. На щастя, саміт пройшов без особливих сюрпризів.
З іншого боку, зустріч Україна-США минулої п’ятниці стала для багатьох несподіванкою. Однак, як підкреслив президент Зеленський, для двох країн співпраця залишається можливою і необхідною.
Досягнення миру в Україні є надзвичайно складним завданням, яке вимагає терпіння, співчуття та непохитної відданості. Воно вимагає постійних зусиль і тісної співпраці між відповідними сторонами. Справедливого і тривалого миру можна досягти лише завдяки такій відданості.
Японія твердо переконана, що єдність між ключовими міжнародними партнерами є необхідною для досягнення цієї мети, і ми прагнемо відігравати свою роль у підтримці та зміцненні такої єдності. Ми уважно стежимо за поточними дипломатичними зусиллями, в тому числі за міжнародним самітом щодо України, який відбувся в Лондоні минулої неділі, і засіданням Європейської Ради 6 березня.
Японія рішуче налаштована працювати пліч-о-пліч з Україною та міжнародними партнерами, прагнучи якнайшвидше досягти справедливого і тривалого миру.
Тепер дозвольте мені перейти до японсько-українських відносин. 2024 рік став знаковим для нашого двостороннього партнерства. Після надзвичайно успішної японсько-української Конференції зі сприяння економічному зростанню та реконструкції в Токіо в лютому минулого року наші лідери підписали в червні історичну японсько-українську Угоду, яка вивела наші відносини на безпрецедентний рівень.
За останній рік значно зросла кількість контактів на високому рівні між нашими країнами. Японія вітала візити Прем’єр-міністра та Першого віцепрем’єр-міністра України, а міністр закордонних справ, міністр освіти та міністр юстиції Японії відвідали Україну. Ці заходи є свідченням глибини та стійкості нашого партнерства.
Японія залишається непохитною у своїй підтримці України. На сьогоднішній день уряд Японії надав понад 12,4 мільярда доларів США у вигляді фінансової, гуманітарної, економічної допомоги та допомоги на відновлення. Нещодавно, 27 лютого, я мав честь підписати обмін нотами з Віце-прем’єрміністром України з питань відновлення паном Кулебою щодо четвертого пакету надзвичайної допомоги Японії на суму 8,8 мільярда єн (приблизно 63,3 мільйона доларів США), який є частиною нашого додаткового бюджету на 2024 фінансовий рік.
Усвідомлюючи важливість зміцнення економічних зв’язків, японський уряд активно заохочує японський бізнес до співпраці з Україною. У жовтні минулого року компанія JETRO відкрила свій офіс у Києві, а Японія направила численні бізнес-делегації для вивчення ділових та торговельних можливостей. Я радий повідомити, що сьогодні бізнес-місія Міністерства землі, інфраструктури, транспорту та туризму Японії перебуває в Києві, де зустрічається з українськими урядовцями та бізнес-лідерами задля подальшого зміцнення нашої економічної співпраці.
Забігаючи наперед, я оптимістично налаштований на те, що 2025 рік стане ще одним знаковим роком для японсько-українських відносин. Незважаючи на безпрецедентний темп глобальних змін, я твердо вірю, що ми можемо і повинні продовжувати поглиблювати наше партнерство.
Цієї осені Японія прийматиме в Токіо Українську конференцію з питань протимінної діяльності (UMAC 2025) і Україна візьме участь у виставці «ЕКСПО 2025» в Осаці-Кансаї. Ці заходи стануть основою широких можливостей для подальшого зміцнення нашого надійного, зростаючого партнерства.
Бажаю успіху сьогоднішньому форуму. Я з нетерпінням чекаю на глибокі дискусії та цінний обмін думками між нашими шановними спікерами.
Більше інформації про V Форум Україна-Японія можна знайти за цим посиланням.