Коментар Альони Гетьманчук для LIGA.net.
У листопаді в США відбудуться вибори президента. Трамп балотуватиметься від республіканців, а демократи ще не визначилися з кандидатурою.
У листопаді 2020 року в США пройдуть президентські вибори. У Республіканської і Демократичної партій США в кожному зі штатів зараз проходять внутрішньопартійні вибори (праймеріз), за результатами яких вони визначать своїх кандидатів у президенти. Кандидатом від республіканців майже гарантовано стане чинний президент США Дональд Трамп, а у демократів є два фаворити – екс-віце-президент Джозеф Байден і сенатор Берні Сандерс. Результати виборів у США можуть вплинути на стосунки Білого Дому з Україною. Що відбувається в США, чому результат виборів там важливий для України – пояснює LIGA.net.
ЩО ТРАПИЛОСЯ. 3 березня в США у демократів відбулося голосування відразу в 14 штатах (цей день називають “супервівторком”). Байден переміг у 10 штатах, хоча його вважали аутсайдером перегонів. Одна з причин, що принесла Байдену перемогу, ймовірно, стала підтримка двох кандидатів, які раніше вибули з гонки – Пітера Буттіджича і Емі Клобушар. Журналіст Ентоні Цуркер пояснив BBC, що перемогу Байдену також принесла підтримка афро-американського співтовариства.
Після першого “супервівторка” з передвиборної гонки вийшов мільярдер Майкл Блумберг, який витратив на кампанію близько $500 млн. Він теж підтримав Байдена. Мільярдер заявив, що брав участь у гонці, щоб перемогти Трампа і покинув її з тієї ж причини: “Для мене ясно, що, якщо я залишуся в гонці, то це ускладнить досягнення мети”. 10 березня в США відбувся другий “супервівторок” – голосування пройшло в шести штатах. Байдену попередньо вдалося здобути перемогу в чотирьох із них: Мічигані, Міссісіпі, Міссурі і Айдахо. Сандерс з невеликим відривом лідирує у Вашингтоні і перемагає в Північній Дакоті.
ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Якщо кандидатом від республіканців на виборах майже гарантовано стане Трамп, то з кандидатом від демократів зберігається інтрига. За підсумками праймеріз від кожного штату визначаються делегати, які на партійному з’їзді 13-16 липня оберуть кандидата від Демпартії. Для перемоги необхідно набрати голоси 1991 делегата. На момент написання статті, за даними New York Times, у Байдена є підтримка 864 делегатів, у Сандерса – 710. Підрахунок голосів триває.
Радниця виборчого штабу екс-учасника перегонів Тома Стеєра Кевін Кейт сказала Politico, що у Сандерса “практично не залишилося шансів на те, щоб стати президентом”. Політичний репортер CNN Стівен Коллінсон також вважає, що Байден розбив надії Сандерса на “запальне повернення”. Цуркер заявив BBC, що другий “супервівторок” став для Сандерса “початком кінця”, а Голос Америки пише, що перемога Байдена завдала серйозного удару по Сандерсу, який “відчайдушно намагається активізувати свою кампанію, яка зав’яла”.
Хто з кандидатів краще для України? Політичний експерт Євген Магда сказав LIGA.net, що у Байдена “більше розуміння” ситуації в Україні, ніж у Сандерса, а його позиція більш чітка. Але вважає, що робити ставку на будь-якого з кандидатів небезпечно для України. Замість цього Україні краще підтвердити, що вона є стратегічним партнером США незалежно від результатів президентських виборів. Міжнародний експерт Альона Гетьманчук згодна з цим: вона вважає, що важливо витримати лінію на дистанціювання від президентської кампанії в США, “навіть якщо це буде означати відсутність повноцінного візиту Зеленського до Білого Дому”.
ДОВІДКА. Хантер Байден (син Джозефа Байдена) був членом ради директорів газодобувної компанії в Україні Burisma. Її керівництво підозрюють у відмиванні грошей, ухилянні від сплати податків і незаконному отриманні ліцензій на видобуток. Згідно зі стенограмою телефонної розмови між Трампом і Зеленським, американський президент просив Зеленського відновити розслідування щодо компанії Burisma. Зеленський відповів, що у нього “100% його генпрокурор”. Ця історія стала підґрунтям для невдалого імпічменту Трампа.
Однак, на думку Гетьманчук, Байден “є безперечно більш бажаною опцією для України”, а Сандерс протягом всієї своєї кар’єри демонстрував зацікавленість тільки в одній країні регіону – Росії. Експерт вважає, що періодичні ідеї Сандерса про створення різного роду альянсів між США і РФ “свідчать про нерозуміння загроз, які сьогодні лунають із боку путінського режиму”. “Не забувайте, що відомі російські фабрики тролів на виборах 2016 активно працювали на двох кандидатів – Трампа від республіканців і Сандерса від демократів, очевидно недарма”, – нагадала вона.
ЩО ДАЛІ. Праймеріз демократів буде проходити до червня 2020 року. Business Insider пише, що 15 березня між Сандерсом і Байденом повинні відбутися дебати. Дебати пройдуть без участі глядачів через коронавірус, передає Голос Америки. Президентські вибори відбудуться 3 листопада.
Магда висловив думку, що більше шансів на номінацію у Байдена, якого “супервівторок” практично “закинув у список фаворитів праймеріз”. З ним погоджується і Гетьманчук, заявляючи, що шанси Байдена на номінацію істотно зросли: “За деякими прогнозами, ймовірність Байдена отримати номінацію оцінюється в 96%”. За її словами, виборцю-демократу в США важливіше не переконання кандидата, а здатність “вибити Трампа з Білого дому”.