«Наша амбіція має бути одною – на Вільнюському саміті наступного року вийти на запрошення України до членства в НАТО, почати цей процес і отримати тимчасові гарантії безпеки».
Це одна з думок директорки Центру «Нова Європа» Альони Гетьманчук, яку вона висловила під час телемарафону «Єдині новини».

«На сьогодні все ще немає консенсусу серед країн-членів НАТО щодо того, аби Україна була у найближчій перспективі в Альянсі. Країни-члени бояться, що Україна може так чи інакше принести війну з Росією в саме НАТО і вже йому доведеться стати повноцінною стороною конфлікту. Також будемо відвертими є країни, які вважають, що членство України в НАТО можна використати як певний компроміс у майбутніх переговорах із Росією. Вони розуміють, що на територіальні поступки Україна не піде, але на поступки щодо членства в НАТО могла б піти», — зауважила Альона Гетьманчук.
Інше застереження країн-членів НАТО — те, що Україна ще сама не готова до членства в Альянсі.
«Є застереження щодо того, що навіть якщо ми стаємо дедалі більш готовими у військовому сенсі й рівень взаємозамінності нашої з країнами-членами НАТО зростає фактично щоденно, то залишаються питання щодо політичної взаємосумісності. Тобто є певні ключові реформи, які перегукуються з сімома рекомендаціями ЄС щодо кандидатства. Вважається, що Україна все одно не готова до членства з точки зору політичної взаємосумісності», – розповіла Альона Гетьманчук.
Останнє застереження, яке активно просувають навіть прихильники України, – те, що гострої необхідності у членстві в НАТО для України немає, якщо буде потужна військова підтримка на двосторонньому рівні.
«Це доволі небезпечний аргумент, який може підривати наші плани та амбіції», — пояснила директорка Центру «Нова Європа».
Щодо членства в ЄС, то Альона Гетьманчук наголосила, що Україна має певний поступ у впровадженні семи рекомендацій ЄС.
«Згідно з оцінками експертної ініціативи «Кандидат Ckeck-2», яку ініціював наш аналітичний центр, якщо станом на серпень рекомендації були виконані на 4,4 з 10 балів, то станом на жовтень ця оцінка була 4,7 бала. Загалом рівень непоганий, єдине, що ми бачимо сповільнення темпів в останні місяці. Це не лише провина України, але і європейських партнерів, які невчасно надають висновки щодо тих чи інших законопроєктів. Дуже важливо докласти зусиль. Ці сім рекомендацій фактично є таким собі тестом того, наскільки ми зможемо імплементувати й впроваджувати європейське законодавство під час вступних переговорів із ЄС», — розповіла Альона Гетьманчук.
Більше про результати виконання Україною семи рекомендацій ЄС читайте за посиланням.